4 kroki do udanej lekcji, czyli jak adaptować materiały autentyczne
W jednym z moich poprzednich wpisów zachęcałam Was do wykorzystywania materiałów autentycznych podczas lekcji angielskiego jak najczęściej. Łatwo powiedzieć – trudniej wcielić w życie. Jeśli materiały autentyczne towarzyszą Wam na lekcjach regularnie, to z pewnością wiecie, że ich opracowanie pod względem technicznym i merytorycznym nie należy do najłatwiejszych. Zajmuje również dość sporo czasu, który w naszej branży jak wiadomo jest na wagę złota;) Właśnie dlatego pomyślałam o stworzeniu krótkiego poradnika, który krok po kroku pokaże, jak sprawnie opracować dowolny filmik czy tekst i zbytnio się przy tym nie napracować. Zamiast tracić czas na szukanie gotowców w sieci, z moimi wskazówkami będziecie w stanie sami stworzyć jedyne w swoim rodzaju autorskie portfolio z lekcjami opartymi na materiałach autentycznych, które to właśnie Wy uważacie za najciekawsze:)
Poniżej znajdziecie poradnik w 4 krokach oraz gotowy szablon, w który wystarczy wpisać pomysły na ćwiczenia, aby utworzyły kompletną lekcję – nie tylko spójną, ale również skuteczną. To również idealna ściąga dla tych z Was, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nauczaniem angielskiego i chcą mieć pewność, że wykorzystane przez Was materiały są odpowiednio opracowane pod względem merytorycznym. Myślę również, że poniższe wskazówki są dość uniwersalne i spokojnie mogą posłużyć lektorom uczących innych języków obcych:)
Jak zacząć?
Wybór materiału do opracowania zwykle wybieram pod kątem konkretnego tematu, który akurat pasuje mi do omawianych z moimi słuchaczami zagadnień. Niekiedy buszując po necie natknę się na coś ciekawego i od razu staram się wykorzystać ze względu na treść, która np. dotyczy aktualnych wydarzeń. W poszukiwaniu inspiracji zwykle korzystam po prostu z wyszukiwarki Google wpisując interesujący mnie temat lub zaglądam m.in. tu:
Jak pisałam w poprzednim artykule, zwracam szczególną uwagę przede wszystkim na to, aby materiały, które wybrałam zgodne były z zasadą 4A i były
aktualne
angażujące
adaptowalne
adekwatne
Kiedy już znajdę upragniony filmik czy tekst, przystępuję do tworzenia lekcji w oparciu o klarowny podział na 4 części. Zwykle są to: Warm-up, Watching/Reading/Listening (w zależności od rodzaju materiału), Vocabulary, After watching. Przyznam, że nie zawsze stosuję tą samą kolejność, a wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcę przedstawić temat. Dwie części natomiast – Warm-up oraz After Watching zawsze występują na swoim miejscu. Niekiedy zdarza się też, że ostatni fragment zajęć stanowi równocześnie pracę domową, jeśli akurat zabraknie mi czasu. Przyjrzyjmy się teraz każdej części po kolei:
Krok 1: Zacznij od rozgrzewki
Lekcja bez rozgrzewki jest jak…Trener Angielskiego bez tego bloga;) Pierwsze kilka minut ma olbrzymie znaczenie i wpływa na powodzenie całej lekcji bardziej niż może się wydawać. Początek zajęć, to moment, w którym prezentujemy temat przewodni lekcji, aby wzbudzić zainteresowanie słuchaczy i wywołać ich zaangażowanie. Można to zrobić na wiele różnych sposobów i jestem pewna, że każdy lektor posiada swoje ulubione metody, które najlepiej mu się sprawdzają. Ja również:) W przypadku opracowywania materiałów autentycznych polecam zacząć od:
– przykuwającej uwagę grafiki lub infografiki
– zabawnego zdjęcia/mema (można stworzyć taki samemu np. TU)
– comic stripu (np. Garfield, Dilbert)
– ćwiczeń typu mingle np. „Find someone who…”
– ćwiczeń typu barinstorming np. „In 60 seconds try to write down as many associations with the word X”
– znanego cytatu
– krótkiego filmiku np. reklamy, który w jakiś sposób wiąże się z tematem lekcji
EX.1. Look at the cartoon below. How do you understand it? Do you think you have a good work-life balance? Compare your ideas with your partner.
Source: http://dilbert.com
*przykład pochodzi z lekcji How to maintain a good work-life balance
Krok 2: Przejdź do sedna
Najważniejsza część, czyli materiał autentyczny (pamiętaj, aby zawsze podawać źródło lub autora!), wokół którego skonstruowana jest cała lekcja. Niezależnie od tego, czy wybrałam filmik czy tekst, konstruuje do niego pytania zgodnie z zasadą, że pierwsze ćwiczenie nastawione jest na zrozumienie ogólnego kontekstu, a drugie na wyszukiwania konkretnych informacji. Dzięki temu mam pewność, że słuchacz maksymalnie korzysta z przygotowanych przez mnie materiałów. Oto przykłady takich ćwiczeń:
Gist/general context:
What is the main topic of the video/article?
What is the final conclusion?
What is the author’s/main character’s attitude towards…?
Put the events in order
Match phrases/quotes/pictures with…
Detailed understanding:
– Decide if the following statements are True or False (zdecydowanie mój faworyt)
– Fill in the gaps with one word
– Complete the sentences with a phrase from the video/article
Krok 3: Wprowadź słownictwo
Bardzo istotna część lekcji – to właśnie teraz słuchacze mają możliwość wykorzystania usłyszanego wcześniej słownictwa w praktyce. U mnie ta część zajęć zazwyczaj składa się z dwóch zadań: jednego wprowadzającego słówka (nie więcej niż 8-10) i drugiego, które te słówka ćwiczy w kontekście. Przykład:
EX. 3.a. Match the expressions used in the video*
A. dress-down | a. with |
B. paternity | b. Fridays |
C. to get away | c. leave |
EX.3.b. Now use the expressions in an appropriate form to fill in the sentences below.
When she got pregnant her husband decided to go on a ………………………………. to help her with the newborn.
During his final exam he cheated but he didn’t ……………………………… with it and eventually got expelled from his school.
We are not allowed to wear jeans in our office, except for ………………………………
*przykład pochodzi z lekcji How to maintain a good work-life balance
Oczywiście tą część lekcji można modyfikować wedle uznania, a powyższy przykład to jedynie moja propozycja. Najważniejsze jest to, aby uczniowie mieli okazję przećwiczyć poznane słówka – najlepiej w formie ćwiczenia pisemnego i później ustnie.
Krok 4: Zakończ z pomysłem
Ostatnia część zajęć zależy w największym stopniu od Waszej inwencji twórczej:) Warto zwrócić uwagę na to, aby lekcja miała jakieś logiczne podsumowanie i nie urwała się bez sensu nie kończąc podjętych wątków. Najprostszym i najefektywniejszym sposobem moim zdaniem jest wprowadzenie jakiegoś ćwiczenia ustnego, aby dać słuchaczom jak najwięcej możliwości wypowiedzenia się na dany temat i zastosowania poznanych zwrotów w praktyce. Ja zazwyczaj stawiam na 2-3 stymulujące do rozmowy pytania, które kontynuują wątki z poprzednich części. Aby „zmusić” słuchaczy do używania konkretnych słówek wprowadzonych w części 3, można wcześniej przygotować z nimi osobne karteczki i dodać następujący warunek:
Ex.4. Discuss the following questions with your partner using the words that you were given by your teacher. Remember you MUST use use all of them as you answer the questions.*
Imagine quitting social media for one week. Do you think you could do it? How would you feel about it? Which social media account would you miss the most/the least?
*przykład pochodzi z lekcji Life in 2D
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam opracowywać materiały autentyczne regularnie i że wkrótce będziecie mogli pochwalić się swoją kolekcją gotowych lekcji na różnych poziomach! Dajcie znać, w jaki sposób Wy opracowujecie swoje materiały do zajęć – chętnie poznam Wasze sprawdzone sposoby:)
Na koniec polecam Wam jeszcze szablon przykładowej lekcji gotowy do ściągnięcia i edycji:)