Strefa Ucznia

12 codziennych nawyków, które poprawią Twój angielski

Pierwsze dwa tygodnie 2017 roku już za nami więc jeśli do tej pory nie znalazłeś jeszcze w sobie motywacji, żeby popracować trochę nad swoim angielskim, to ja mam świetny pomysł na noworoczne wyzwanie:) Od dzisiaj przez kolejny miesiąc spróbuj regularnie wykonywać czynności z poniższej listy, aż przyzwyczaisz się do nich na tyle, aby nie wyobrażać sobie bez nich dnia.

Żeby znacząco poprawić swoje umiejętności językowe, musisz sprawić, żeby nauka angielskiego stała się nieodzowną częścią Twojego życia. Pamiętaj, że wystarczy powtarzać daną czynność przez mniej więcej miesiąc, aby przekuć ją w nawyk. Poza tym – mniej znaczy więcej! Krótkie a częste sesje działają lepiej niż długie i rzadkie. Przeznacz 10-15 minut dziennie na angielski, a gwarantuję, że po miesiącu zauważysz różnicę. Poniżej moje pomysły na to, jak się do tego zabrać w praktyce:) Ready, steady, go!

#1 Social media in Inglisz

Jeżeli media społecznościowe towarzyszą Ci na co dzień, to zmień wszędzie język na angielski. To samo zrób z pocztą elektroniczną oraz innymi aplikacjami, których używasz regularne, łącznie z językiem w telefonie. Nawet nie zauważysz, kiedy Twoje słownictwo wzbogaci się o nowe wyrażenia, a przede wszystkim te powszechnie stosowane w odniesieniu do działań w internecie (publish, share, boost, tag etc.) Taka prosta czynność, a może znacząco wpłynąć na zasób Twoich słów. Coś mi mówi, że do tej pory z czystego lenistwa używałeś wszystkiego po polsku, zgadłam?;)

#2 Weź przykład od dziadka z Allegro

I postaw na codzienną naukę słówek za pomocą post-itów. Pamiętasz, jak to wyglądało w reklamie? Zrób dokładnie to samo i przyklej karteczki z wyrażeniami które chcesz zapamiętać np. na drzwiach lodówki. W końcu w kuchni pewnie bywasz najczęściej:) Teraz za każdym razem, kiedy będziesz sięgał po masło – powtórzysz jednocześnie wybrane przez siebie słówka.

#3 Memrise zamiast Fejsbunia

Wybierz ulubioną aplikację mobilną do nauki angielskiego i zacznij korzystać z niej codziennie. Nie masz ulubionej? Skorzystaj z tych powszechnie znanych i lubianych, które ja również wielokrotnie polecałam na tym blogu – Memrise, Busuu czy Duolingo. Nie masz czasu na naukę? Bullshit! Jeśli w ciągu dnia znajdujesz czas na fejsa i gapienie się na zdjęcia znajomych z wakacji, to nie jest tak tragicznie i 10 minut na szybką powtórkę słówek też jakoś ogarniesz.

#4 Bądź pasjonatem

Fajnie mieć w życiu jakieś hobby. Jeśli coś Cię wyjątkowo interesuje – sport, gotowanie czy lepienie z gliny – staraj się czytać na ten temat po angielsku. A najlepiej, jeśli znajdziesz kanał na YouTube dedykowany właśnie Twojej pasji.

#5 Odkryj w sobie talent wokalny

Słuchaj swoich ulubionych piosenek po angielsku i czytaj do nich słowa. Być może wkrótce odkryjesz, że to o czym śpiewa Twoja ulubiona grupa tak na prawdę nie ma kompletnie sensu;) Jeżeli lubisz śpiewać, a wieczory karaoke nie są Ci obce, to gorąco polecam stronę Lyrics Training, gdzie w przyjemny sposób poćwiczysz rozumienie ze słuchu. Wystarczy wybrać klip z dostępnej bazy, a na dole wyświetlą się linijki tekstu, które należy uzupełnić. Uwaga – to naprawdę wciąga!

#6 Uzależnij się

Od oglądania serialu, albo vloga na YouTube w oryginale:) Dzięki temu regularnie bombardowany będziesz nowymi angielskimi słówkami i osłuchasz się z językiem. Wszystko to w dresie i nawet nie ruszając się z kanapy! Jeśli wkurzasz się, że nie wszystko rozumiesz – nie przejmuj się, bo to zupełnie normalne. Pamiętaj, że sam fakt, że regularnie osłuchujesz się z naturalną wymową i akcentami wpływa zbawiennie na Twoje umiejętności językowe.

#7 Gadaj do siebie

Podczas oglądania filmu czy serialu co jakiś czas powtarzaj kwestie bohaterów. Staraj się jak najwierniej imitować akcent i intonację. Ja to robię dość regularnie i zapewniam Cię, że mimo tego mam jeszcze całkiem spore grono znajomych:)

#8 Zrób to z koleżanką lub kolegą

Haha nabrałeś się, bo wcale nie chodzi mi tu o nic niestosownego;) Znajdź kogoś, kto również chce się uczyć angielskiego i motywujcie się nawzajem. Możecie wymieniać się w ciągu dnia mejlami, albo esemesami po angielsku, a jeśli mieszkacie razem – ustalcie, że któryś dzień w tygodniu przeznaczycie wyłącznie na komunikowanie się w języku obcym.

#9 Lajkuj na potęgę

Zalajkuj sobie kilka lub nawet kilkanaście stron na Facebooku, które dotyczą nauki angielskiego i pobieraj ciekawe materiały, które udostępniają na swój telefon lub komputer. Trzymaj w osobnym folderze i przeglądaj regularnie. Raz na jakiś czas zamieść też komentarz w języku angielskim na wybranej stronie, albo kogoś zaczep. Bierz czynny udział w dyskusjach, jakie często odbywają się pod postami.

#10 Na początku było słowo

Kojarzysz aplikacje typu Word of the Day? Jest ich w sieci całe mnóstwo. Zainstaluj sobie którąś w telefonie i odpalaj codziennie. Wolisz korzystać z Instagrama? Tam też już jest w czym wybierać. Możesz np. obserwować moje ulubione konto – Urban Dictionary.

#11 Zamień czytanie na słuchanie

Jeśli wieczorem oczy Ci się kleją i nie jesteś w stanie przeczytać więcej niż pół strony książki – spróbuj słuchać audiobooków po angielsku. Staraj się robić to regularnie, np. codziennie przez 10 minut przed pójściem spać, a prędzej czy później wejdzie Ci to w nawyk. Na TEJ stronie znajdziesz ogromny wybór różnych ciekawych lektur. Do każdego audiobooka masz również tekst, gdybyś zdecydował się jednak śledzić go w trakcie słuchania.

#12 Podcasty są cool

Jeżeli już o słuchaniu mowa – zapoznaj się z podcastami. To takie nagranie przeznaczone specjalnie dla uczących się języków obcych. Zwykle trwają kilka minut i są rozmową na konkretny temat. Dostępne są w sieci za darmo i w większości przypadków można je bez problemu pobrać na smartfona. Jeżeli nie masz jeszcze swoich ulubionych, to spory wybór takich stron znajdziesz TUTAJ. Jeden podcast dziennie odsłuchany w drodze do pracy lub w trakcie gotowania obiadu, to niewielki wysiłek, a pozytywnie wpłynie na Twój angielski. A o to przecież chodzi, prawda?:)

A wy macie jakieś dobre nawyki związane z nauką angielskiego? A może już wprowadziliście w życie, któryś z powyższych punktów?