Strefa Lektora

10 najlepszych stron do nauki angielskiego

Wakacje w pełni, a co za tym idzie…tak!…więcej wolnego czasu na naukę angielskiego!;) Poniżej przedstawiam Wam mój subiektywny przegląd najciekawszych stron do nauki języka angielskiego, z których najczęściej korzystam podczas zajęć i które z ręką na sercu mogę gorąco polecić. Kolejność przypadkowa:) A więc:

 1. BBC Learning English

  Rewelacyjna strona, od niedawna w nowej, bardziej przejrzystej dla użytkownika odsłonie. Szczególnie polecam zakładkę 6 minute Englishkrótkie rozmowy w formie radiowych audycji na przeróżne tematy, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo jest też opcja ściągnięcia pliku w mp3 oraz tapescriptu.

 2. TED Talks

  Znany i lubiany portal z inspirującymi wykładami z najróżniejszych dziedzin. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że jest to jedna z tych stron, które określiłabym mianem “teacher’s essentials” :) Każdy filmik posiada napisy oraz opcję pobrania. Moja rada – warto korzystać z playlist, gdzie filmiki dobierane są tematycznie.

 3. Elllo

  Jedna z pierwszych stron, jakiej zaczęłam używać regularnie podczas moich zajęć. To kopalnia podcastów na każdym poziomie zaawansowania. Wielkim plusem jest autentyczność nagrań i mnogość akcentów – polecam zwłaszcza tym, którzy chcą osłuchać się z natywną wymową. Dodatkowo każdy podcast zawiera ćwiczenia na rozumienie w formie quizu.

 4. ESLvideo

  Genialna strona, zawierająca opracowane filmiki. Dostępna baza uzupełniana jest regularnie więc zawsze można znaleźć coś nowego. Wielki plus za rozpiętość poziomów – od początkującego do zaawansowanego.

 5. Memrise

  Każdy kto mnie zna wie, że często polecam tę stronę do indywidualnej nauki słówek:) Po (bezpłatnym) zalogowaniu do serwisu otrzymujemy dostęp do ogromnej ilości kursów (nie tylko do nauki angielskiego) na każdym poziomie zaawansowania. Po wybraniu interesującego nas języka oraz kursu (np. phrasal verbs) mamy możliwość nauki słówek na zasadzie wielokrotnych powtórek. Jeżeli nie odwiedzimy strony przez jakiś czas i nie utrwalimy nowo poznanych słówek – system przypomni nam o sobie wysyłając mejla:) Dobra opcja dla roztrzepanych:)

 6. Lyricstraining

  Jeśli uczyć się tekstów piosenek, to tylko z tą stroną.:) Wystarczy wybrać interesujący nas klip z dostępnej bazy, a na dole wyświetlą się linijki tekstu, który należy uzupełnić podczas trwania piosenki. System zliczy ilość błędnych i poprawnych odpowiedzi. Dostępne są aż 4 poziomy zaawansowania. Bardzo polecam!

 7. English Exercises

  Trochę „oldschoolowa” strona z wieloma interaktywnymi ćwiczeniami tworzonymi przez nauczycieli angielskiego z całego świata. Po wykonaniu ćwiczenia i kliknięciu przycisku ‘done’ wyświetla się wynik. Plus za ogromną bazę ćwiczeń gramatycznych.

 8. Breaking News English

  Kolejna bardzo przydatna strona, która towarzyszy mi od lat. Znajdziecie na niej opracowane artykuły prasowe, również takie z pierwszych stron gazet. Do artykułów dołączone są ćwiczenia ze słuchu oraz słownictwa. Jest też opcja wydruku oraz pobrania interesującego nas pliku.

 9. British Council

  Materiały z BC wielokrotnie mnie już ratowały;) Strona zawiera wiele ciekawie opracowanych ćwiczeń, podcastów, gier, również dla najmłodszych. Jest też możliwość pobrania interesujących nas materiałów.

 10. EngVid

  Interaktywna strona zawierająca lekcje online. Polecam, szczególnie gdy szukacie odpowiedzi na jakieś nurtujące Was gramatyczne zagadnienie. Od pewnego czasu działa też kanał na youtube więc warto subskrybować.

I to już wszystkie polecane przeze mnie strony do nauki angielskiego online. Mam nadzieję, że część z nich przypadnie Wam do gustu i będziecie regularnie je odwiedzać.

Jeżeli macie jakieś swoje typy, które powinny znaleźć się na tej liście, a których na niej nie ma – proszę podzielcie się linkiem pod tym wpisem. Dziękuję!