Strefa Ucznia

5 najlepszych stron do nauki Business English

W moim poprzednim wpisie podzieliłam się z Wami listą najlepszych według mnie stron do samodzielnej nauki języka angielskiego. Tym razem przyszedł czas na podobne zestawienie, tyle że pokazujące strony ułatwiające szlifowanie Business English. O ile w przypadku tej pierwszej listy wybór w sieci jest naprawdę bardzo duży, tak jeśli chodzi o strony przeznaczone do nauki języka biznesowego, sprawa nie jest już taka prosta.

Z reguły nie jestem fanką uczenia Business English tylko na podstawie artykułów z prasy o tematyce biznesowej w stylu The Economist czy Financial Times. W praktyce niewiele uczniów ma z takimi gazetami regularną styczność, a artykuły tam występujące są dość skomplikowane pod względem językowym lub często po prostu…nudne. Odnoszę takie wrażenie przede wszystkim jeśli chodzi o gazetę The Economist – artykuły które można tam znaleźć najczęściej wymagają pracochłonnej „obróbki” przed pokazaniem ich słuchaczom na zajęciach. Według mnie więc zdecydowanie lepiej sprawdzają się strony, które traktują o różnych aspektach biznesu, ale nie skupiają się w 100% na danej dziedzinie. Poniżej znajdują się moje ulubione strony, które mogę polecić tym z Was, którzy potrzebują języka biznesowego na co dzień oraz lektorom szukającym inspiracji do zajęć:)

  1. Business English Pod

Bardzo ciekawa strona, zawierająca mnóstwo podcastów i lekcji na różne tematy dotyczące biznesu. Lekcje pogrupowane są tematycznie, można też wyszukiwać po poziomie (dostępne są niestety tylko 2 – Intermediate oraz Advanced). Poza podcastami, do pobrania mamy również darmowe materiały (wersja dla ucznia i nauczyciela) oraz prezentacje, które można wykorzystać na lekcji.

  1. Business English Site

Jedna z popularniejszych stron do nauki Business English. Zawiera nie tylko ćwiczenia gramatyczne czy na słownictwo, ale również ćwiczenia w formie quizu na rozumienie tekstu czytanego i rozumienie ze słuchu. Wszystko to oczywiście za darmo:) Wielki plus za różnorodność materiałów!

  1. Forbes

Zarówno strona, jak i kanał na youtube nie mają sobie równych jeśli chodzi o tematykę, przystępność oraz jakość materiałów. Wielokrotnie korzystałam z ich artykułów i filmików. Moja rada: warto przeglądać artykuły zatytułowane „Most popular” obecne na pierwszej stronie. Często można tam znaleźć naprawdę ciekawe teksty dotyczące np. ostatnich trendów, efektywnego zarządzania czasem itd. Takie nieco luźniejsze tematy zawsze dobrze się sprawdzają, bo są zwykle bliskie słuchaczom. Ożywiona dyskusja gwarantowana!:)

  1. Materiały The Business wydawnictwa Macmillan

Bardzo użyteczna strona zawierająca dodatkowe materiały do podręcznika The Business, ale z powodzeniem można też z nich korzystać osobno. Dostępne są materiały do pobrania (wersja dla ucznia i nauczyciela) oraz podcasty na kilku poziomach (od Pre-Intermediate do Advanced). Duży plus za autentyczne, naturalne podcasty i różne akcenty.

  1. BBC Business Daily

Strona zawierająca podcasty oraz krótkie filmiki na różne tematy związane z biznesem. Wybór jest naprawdę duży. Dodatkowo nagrania można sobie ściągnąć na smartfona i np. słuchać w drodze do pracy:)

Poza stronami, o których wspomniałam powyżej, do nauki Business English sprawdzi się również Memrise – wystarczy wyszukać odpowiedni kurs ze słownictwem. Polecam również komiksy Dilbertalektorom do rozgrzewek na początku zajęć, a uczniom do codziennej małej dawki humoru:)

Mam nadzieje, że moje propozycje przypadły Wam do gustu. Jeżeli znacie więcej tego typu stron godnych polecenia, a ja o nich nie wspomniałam – bardzo proszę podzielcie się nimi pod tym wpisem:)