Strefa Ucznia

Najlepsze kanały na YouTube do nauki angielskiego

Ręka do góry, kto ogląda filmiki na YouTube regularnie! :) Jestem pewna, że nie ma wśród Was nikogo, kto nigdy nie miał styczności z tym serwisem. Czasy, kiedy można było tam znaleźć głównie amatorskie filmiki kiepskiej jakości już dawno minęły. Teraz YouTube zapewnia nie tylko rozrywkę, ale jest również niewyczerpanym źródłem inspiracji dla nas – lektorów i bardzo często stanowi niezbędne narzędzie podczas opracowywania materiałów na zajęcia. YouTube to również doskonały sposób na to, by łączyć przyjemne z pożytecznym i uczyć się angielskiego korzystając z szerokiej bazy kanałów przeznaczonych do nauki tego języka. Poniżej znajdziecie listę według mnie najlepszych kanałów, które pomogą Wam podszkolić język w ciekawy sposób. O tym jak ważna jest codzienna nauka języka obcego pisałam m.in. tutaj i tutaj. Polecam Wam również listę 10 najlepszych stron do nauki angielskiego oraz Business English.

#1 EngVid

Jeden z popularniejszych kanałów do nauki języka angielskiego na YouTube. 11 nauczycieli, z których każdy ma swój indywidualny styl i sposób przeprowadzania lekcji. To kopalnia filmików, na które składają się krótkie lekcje na wybrany temat, a znaleźć tu można chyba wszystko: gramatykę, słownictwo, wymowę, a także język funkcjonalny dostosowany do danej sytuacji lub np. slang. Ja najbardziej lubię lekcje Ronnie i Jade, ale każdy szybko znajdzie tam swojego ulubieńca:)

#2 Real English

Troszkę oldschoolowy kanał i niestety nie jest już na bieżąco uzupełniany, ale świetnie nadaje się do ćwiczenia rozumienia ze słuchu. Filmiki są krótkie i w większości skupiają się na mowie potocznej, której native speakerzy używają na co dzień. Część z nich posiada również bardzo pomocne napisy.

#3 Anglophenia

Mój ulubiony kanał dla pasjonatów:) Niezwykle charyzmatyczna Siobahn Thompson zabierze Was w podróż po meandrach brytyjskiej mowy i kultury, a wszystko to w bardzo dowcipnej formie:) Jeżeli kochasz wszystko, co ma związek z Anglią – ten kanał będzie dla Ciebie idealny!

#4 VOA (Voice of America) Learning English

Kanał godny polecenia. Krótkie filmiki zawierają informacje ze świata podane w formie telewizyjnych wiadomości, a czytane są w zwolnionym tempie i dodatkowo mają napisy. Dla wszystkich tych, którzy marzą o oglądaniu CNN w oryginale bez problemu:)

#5 BBC Learning English

Tego kanału nie trzeba chyba reklamować:) Codzienna dawka angielskiego w formie filmików na określony temat. W zależności od dnia tematem przewodnim jest coś innego – we wtorki jest to np. gramatyka, a w środy słownictwo używane w wiadomościach. Wielki plus za codzienną aktualizację. Naprawdę warto subskrybować i być na bieżąco!

#6 Ted-Ed

Brat sławnego TED Talks i kopalnia wiedzy na różne tematy, a przy okazji doskonałe źródło inspiracji dla lektorów! Filmiki tworzone są przez edukatorów z całego świata i są animowane:) Niezwykle ciekawe materiały i co najważnijsze – często aktualizowane. Polecam bardziej zaawansowanym słuchaczom.

#7 Forbes

Ten i kolejny kanał, to coś dla miłośników tematyki okołobiznesowej. Kanał Forbes’a to mój zdecydowany ulubieniec – filmiki są krótkie, treściwe i traktują o sprawach bieżących. Doskonały sposób na podszkolenie języka i bycie na bieżąco z najnowszymi trendami w biznesie.

#8 Business English Pod

Ten kanał stworzony jest dla osób, które chcą podszkolić słownictwo z zakresu Business English. Polecam zwrócić uwagę na dostępne playlisty i wybrać interesujący nas zakres słownictwa – np. Human Resources, czy Sales. Warto również odwiedzić ich stronę, którą już kiedyś polecałam.

#9 Po cudzemu

I na koniec moje ostatnie odkrycie. Niezwykle sympatyczna i energiczna Arlena Witt pokaże Wam jak NIE mówić po angielsku oraz na przykładach wytłumaczy najpopularniejsze błędy, jakie popełniają Polacy. Jest śmiesznie, niebanalnie i ciekawie. Naprawdę polecam:)

Mam nadzieję, że powyższe propozycje przypadną Wam do gustu i od dziś zaczniecie traktować YouTube, jako narzędzie do nauki angielskiego:) Jeżeli na liście zabrakło jakiegoś kanału, o którym warto wspomnieć, to oczywiście zachęcam do podzielenia się Waszymi sugestiami w komentarzach na dole:)