Strefa Ucznia

Najlepsze kanały na YouTube do nauki angielskiego – część 2

Mam nadzieję, że stałych Czytelników tego bloga nie muszę już przekonywać, jak pomocne przy nauce angielskiego jest regularne korzystanie z YouTube’a. Mój poprzedni post z listą kanałów wartych uwagi ma już ponad rok, dlatego najwyższa pora, aby trochę go uaktualnić. Przez ostatnie miesiące udało mi się natknąć na naprawdę sporo ciekawych kanałów, z których każdy podchodzi do tematu nauki języka angielskiego w inny sposób. Jeśli lubicie uczyć się z pomocą YouTube, to zerknijcie poniżej na moje propozycje. Jestem pewna, że każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie:) Przy okazji przypominam, że kilka tygodni temu opublikowałam również post z uaktualnioną listą najciekawszych stron i portali do nauki języka angielskiego, który również serdecznie polecam.

#1 Learn English with Papa Teach Me

Mój zdecydowany faworyt ostatnich miesięcy:) Rewelacyjny kanał dla wszystkich, którzy szukają sposobu na naukę angielskiego z brytyjskim humorem w tle. Znajdziecie tu zarówno filmiki tłumaczące podstawową gramatykę w niebanalny sposób, jak i materiały dla bardziej zaawansowanych uczniów dotyczące np. idiomów czy slangu. Polecam również cykl filmików pt. „How to get a British accent” ćwiczących wymowę tak, aby była jak najbardziej zbliżona do wymowy natywnej. Materiały zawierają angielskie napisy, za co również ogromny plus.

#2 Easy Languages

Propozycja dla tych z Was, którzy w nauce języka stawiają przede wszystkim na autentyczność i użyteczność stosowanych zwrotów. Kanał bazuje na krótkich wywiadach przeprowadzanych ze zwykłymi mieszkańcami miast z całego świata. Filmiki zawierają napisy, a poza angielskim możemy również szlifować inne języki m.in. niemiecki, francuski, portugalski, arabski, rosyjski, a nawet polski:) Nowe materiały pojawiają się codziennie, a te dotyczące języka angielskiego – w każdy wtorek.

#3 Jade Joddle

Na pewno kojarzycie Jade z mojej poprzedniej listy:) To jedna z nauczycielek udzielająca lekcji na bardzo popularnym kanale engVid. Tym razem proponuję Wam jej autorski kanał, gdzie Jade dzieli się swoimi pomysłami na efektywną naukę języka angielskiego. Znajdziecie tu filmiki dotyczące prawidłowej wymowy, akcentu, najpopularniejszych błędów popełnianych przez uczących się angielskiego, a także elementy coachingu i sposoby na to jak radzić sobie z przeciwnościami losu. Polecam!

#4 Pearson ELT Speakout

Mimo, że ten kanał nie jest już aktualizowany, to wciąż stanowi pokaźną bazę filmików na każdym poziomie zaawansowania. Bazuje, podobnie zresztą jak Easy Languages, na autentycznych sondach ulicznych na określony temat. Polecam szczególnie ze względu na materiały na najniższym poziomie (playlista Starter), których wybór jest niestety stosunkowo niewielki na YouTube (a przynajmniej jeśli chodzi o materiały dobrej jakości).

#5 Business Insider

Jedyny kanał traktujący o tematach okołobiznesowych w tym zestawieniu i jedyny, który nie jest w całości poświęcony uczeniu się angielskiego. Poprzednio gorąco polecałam Wam kanał Forbesa – tym razem chciałabym Was jednak zachęcić do subskrypcji BI. Znajdziecie tu przede wszystkim aktualne wiadomości ze świata, ale również olbrzymią bazę filmików z różnych dziedzin np. nauki, technologii czy podróży. Ja osobiście bardzo lubię ich materiały dotyczące środowiska pracy – zdarza mi się wykorzystywać je na swoich lekcjach. Filmiki pojawiają się nawet kilka razy dziennie i zawierają napisy.

#6 Doing English

Propozycja dla bardziej zaawansowanych słuchaczy, którzy od pewnego czasu odczuwają brak postępów w nauce. Julian skupia się przede wszystkim na tym, w jaki sposób poprawić płynność w komunikacji i dzieli się szeregiem porad na tematy, które trapią słuchaczy na wyższych poziomach zaawansowania. Filmiki pojawiają się na kanale regularnie – zwykle co kilka dni.

#7 Polish Polyglot

Pierwszy z trzech polskich kanałów w tym zestawieniu, który odkryłam już dobrych parę miesięcy temu. Sandra jest poliglotką i biegle włada kilkoma językami – angielskim, niemieckim, hiszpańskim i włoskim. Na swoim kanale udziela m.in. porad dotyczących efektywnej nauki języków obcych, motywuje, radzi jak wyrobić w sobie dobre nawyki i jak uczyć się nowych słówek. Wszystko to oczywiście poparte własnym doświadczeniem, które naprawdę robi wrażenie. Serdecznie polecam!

#8 Study English Online

Kanał Sandry, który poświęcony jest różnym aspektom nauki języka angielskiego. Znajdziecie tu ogrom materiałów tłumaczących podstawowe zagadnienia gramatyczne, słownictwo czy najczęstsze błędy popełniane przez Polaków. Sandra radzi również jak skutecznie uczyć się angielskiego i przedstawia różne techniki służące efektywnemu zapamiętywaniu słownictwa. Pojawiają się również elementy coachingu (seria „Motivational Monday”). Publikowane filmiki są zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

#9 Gettin English

Znany i lubiany portal do nauki języka angielskiego ma również swój kanał na YouTube. Filmiki tworzone są na zasadzie videolekcji z polskim lektorem oraz tłumaczeniem danych konstrukcji. Do wyboru mamy zarówno lekcje na poziomie początkującym, jak i dla bardziej zaawansowanych słuchaczy. Nie brakuje również materiałów dotyczących konkretnego zakresu słownictwa. Mam nadzieję, że wkrótce kanał powróci do bardziej regularnego publikowania filmików:)

Mam nadzieję, że moje propozycje przypadły Wam do gustu i że znaleźliście w zestawieniu coś dla siebie. Jeśli jakiegoś kanału zabrakło na powyższej liście, a warto o nim wspomnieć, to oczywiście gorąco zachęcam do podzielenia się sugestiami w komentarzach na dole:)