Strefa Ucznia

10 najlepszych stron do nauki angielskiego – część 2

Niedawno zdałam sobie sprawę, że od mojego ostatniego postu o najlepszych stronach do nauki angielskiego minął już ponad rok! W związku z tym doszłam do wniosku, że to już najwyższa pora, aby poprzednią listę nieco odświeżyć i uzupełnić o strony, które wpadły w moje ręce w ostatnich miesiącach. Wszystkie portale przedstawione poniżej doskonale sprawdzą się zarówno do samodzielnej nauki dla uczących się angielskiego, jak i źródło inspiracji i materiałów dla lektorów, które można z powodzeniem wykorzystać podczas zajęć. Kolejność, tak jak poprzednio, całkowicie przypadkowa:)

1. News in Levels

Bardzo przydatna strona zawierająca skróty wiadomości ze świata podzielone według kategorii oraz poziomów (do wyboru są trzy). Polecam zapoznać się również z zakładką Videos oraz podstroną Jokes in English, które można wykorzystać np. w ramach rozgrzewki. W poprzednim zestawieniu polecałam podobną stronę – Breaking News English. Pod względem wizualnym News in Levels biję ja na głowę, jednak BNE zawiera bardziej szczegółowo opracowane materiały oraz niezwykle pomocne Mini Lessons, które już nie raz ratowały mnie z opresji:)

2. CNN Student News

To również strona zawierająca wiadomości, jednak tym razem prezentowane są one w formie krótkich filmików. Duży plus za codzienną aktualizację materiałów, a więc zachęcam Was do regularnych wizyt. Warto przy okazji wspomnieć, że prezentowane filmiki nie są przeznaczone dla uczących się języka angielskiego, a dla native speakerów. Dlatego polecam wcześniej dokładnie sprawdzić prezentowany na lekcji materiał pod względem słownictwa. Dla wielbicieli amerykańskiego akcentu:)

3. Watch All Channels

Długo szukałam podobnego miejsca w sieci i wreszcie mi się udało:) Watch All Channels to strona, dzięki której możecie oglądać angielską telewizję w streamingu. Spory wybór kanałów i łatwy dostęp – nic, tylko oglądać:) Idealny (i bardzo przyjemny) sposób na bycie w codziennym kontakcie z językiem:)

4. Duolingo

Poprzednio zachwycałam się Memrise, a teraz wszystkim moim mniej zaawansowanym słuchaczom polecam właśnie tą stronę. Jest niezwykle intuicyjna w obsłudze, interaktywna i po prostu przyjazna dla ucznia:) Strona uczy angielskiego na zasadzie wielokrotnych powtórek danego materiału, czyli dokładnie tak, jak wspomniany przez mnie Memrise czy Quizlet. Jeśli przez jakieś czas nie będziemy tam zaglądać – system przypomni nam o konieczności utrwalenia słownictwa:) Dobra opcja dla niezorganizowanych;)

5. Podcasts in English

Jeśli jesteście regularnymi czytelnikami tego bloga i śledzicie mnie na Facebooku, to na pewno wiecie, że jestem wielką fanką regularnego słuchania podcastów. Ta strona zagościła w moim lektorskim repertuarze na dobre i bardzo często z niej korzystam. Podcasty pogrupowane są pod względem poziomów (dostępne są 3), istnieje też zakładka „Business English”z podcsatami o tematyce okołobiznesowej. Rozmowy są bardzo naturalne, a dostęp do mp3 całkowicie darmowy. Wybór tematów jest również bardzo szeroki, a więc sądzę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

6. Forvo

Absolutny hit – internetowy słownik wymowy:D Wystarczy wpisać dane słowo, którego nie jesteśmy pewni, a w mig wyskoczy nam lista nagrań z poprawną wymową, niekiedy w kilku różnych natywnych akcentach. Bardzo dobre i łatwe w obsłudze narzędzie – polecam!

7. Gettin English

Od kiedy trafiłam na tą stronę po raz pierwszy, wiedziałam, że będę zaglądać regularnie:) To portal, który idealnie nadaje się do samodzielnej nauki angielskiego – znajdziemy tu nie tylko ćwiczenia gramatyczne czy słownictwo, ale również inspirujące artykuły oraz lekcje video. Bardzo podoba mi się też oprawa graficzna strony i wyjątkowo szeroki wybór zagadnień.

8. Learn English Feel Good

Ta strona polecana była przeze mnie przy okazji artykułu dotyczącego oszczędzania czasu podczas planowania zajęć. Zawiera spory zbiór ćwiczeń na utrwalenie większości struktur gramatycznych oraz słownictwa. Ćwiczenia są krótkie, proste w wykonaniu i przede wszystkim można od razu sprawdzić ich poprawność. Idealnie nadają się na pracę domową – lektor nie musi niczego sprawdzać:) Wystarczy, że słuchacz w mejlu wyśle mu print screena z wynikiem:) Mniej papierów i więcej zaoszczędzonego czasu – me likey!;)

9. Phraseum

Moje ostatnie odkrycie i kolejna strona do samodzielnej nauki angielskiego. To narzędzie do powtarzania i utrwalania słownictwa, które działa podobnie jak Memrise czy Duolingo, z tą różnicą, że tym razem uczymy się całych zdań. Do wyboru jest kilkanaście Phrasebooków, z których można korzystać m. in. Travelling, Useful Email Phrases, czy Phrasal Verbs in Use.

10. The News.pl

Radio po angielsku? To możliwe! Wpadłam na tą stronę bardzo niedawno i od razu pomyślałam, że rewelacyjnie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób, które lubią uczyć się angielskiego z podcastów. Poza standardowymi artykułami prasowymi mamy tu przede wszystkim opcję słuchania radia na żywo (Radio Poland). Powiem Wam szczerze, że bardzo dobrze się tego słucha i akcenty dają radę;) Warto włączyć sobie taki streaming w tle np. kiedy pracujemy na komputerze.

Mam nadzieje, że moje propozycje przypadły wam do gustu. Jeśli macie jakieś swoje ulubione strony do nauki angielskiego, które nie znalazły się w powyższym zestawieniu, to zapraszam do zostawienia komentarza na dole:)