Strefa Ucznia

Jak wybrać kurs językowy za granicą?

Wakacje już tuż tuż, a więc prawdopodobnie dla większości z Was oznacza to przerwę w nauce angielskiego na dwa lub trzy miesiące. Jak nie stracić motywacji i przedłużyć naukę w lecie? Odpowiedzią może być kurs językowy za granicą. Jako lektorka miałam kilkukrotnie okazję pracować podczas organizacji tego typu kursów w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Poniżej znajdziecie kilka rad odnośnie tego, jak wybrać szkołę z głową i jakie korzyści mogą płynąć z uczestnictwa.

Motywacja

Wyjazdowy kurs językowy to doskonały sposób na podtrzymanie motywacji do nauki również poza rokiem szkolnym. Dla dorosłych będzie to okazja do używania „żywego” języka w życiu codziennym, dla młodzieży – do zawierania przyjaźni z osobami różnych narodowości. Dla jednych i drugich czerpanie radości z porozumiewania się z obcokrajowcami niewątpliwie będzie stanowić największą frajdę.

Długość kursu i zakwaterowanie

W zależności od oferty, kursy mogą trwać od 1 tygodnia do miesiąca. Natomiast od razu chcę zaznaczyć, że nie ma sensu wyjeżdżać na tydzień – to zdecydowanie za krótko by móc nacieszyć się wyjazdem i coś z niego wynieść. Kursy 2-3 tygodniowe będą odpowiednie dla dzieci i młodzieży. Wybierając taki kurs warto wziąć pod uwagę to, aby zawierał bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych (np. wycieczki fakultatywne, zajęcia sportowe, warsztaty) a czas wolny był ograniczony do minimum (ma to spore znaczenie w przypadku najmłodszych). Polecałabym zakwaterowanie na kampusie – większość szkół wynajmuje pomieszczenia uniwersyteckie oraz akademiki dla swoich kursantów. To odpowiednie rozwiązanie, ze względu na bezpieczeństwo i zapewnioną opiekę. Natomiast jeśli chodzi o dorosłych, to najlepszą opcją byłby kurs 3-4 tygodniowy z zakwaterowaniem u rodzin (tzw. host families). Lekcje angielskiego powinny być intensywne i odbywać się codziennie, w trybie co najmniej 4 godzin, z przerwami pomiędzy zajęciami i dłuższą, np. godzinną przerwą na lunch.

Wielkość grup i narodowość

Przy wybieraniu kursu językowego w Wielkiej Brytanii warto zwrócić uwagę na ilość uczniów w grupie. Optymalnie byłoby, gdyby liczba osób nie przekraczała 8-10 choć w praktyce grupy zwykle liczą 12-15 osób. Zdarzyło mi się również uczyć grupy powyżej 20 uczniów, co niestety odbijało się na efektywności takich zajęć. Pamiętajmy też, że im bardziej międzynarodowa grupa, tym lepiej! Najwięcej mamy szansę nauczyć się podczas zajęć w grupie, w której narodowości nie będą się powtarzać i w ten sposób będziemy niejako zmuszeni do używania angielskiego w każdej sytuacji.

Renomowana szkoła językowa

Na rynku polskim i brytyjskim jest bardzo wiele szkół, które organizują wyjazdowe kursy angielskiego. Nie wszystkie jednak są godne uwagi ze względu na brak międzynarodowych akredytacji. Polecam wybierać szkoły, które legitymują się tymi powszechnie uznawanymi, tj. EAQUALS (Evaluation & Accreditation of Quality in Language Services), British Council oraz ISI (Independent Schools Inspectorate). Warto również zdecydować się na szkołę językową, która istnieje długo na rynku i/lub jest częścią większej sieci.

Dodatkowe atrakcje

Poza nauką języka w formie tradycyjnych zajęć grupowych, kurs językowy za granicą zwykle oferuje różnego rodzaju rozrywki i aktywności, które dodatkowo wspomagają proces nauki i uatrakcyjniają nasz pobyt. Całodniowe wycieczki fakultatywne do innych miast, zwiedzanie okolicy, warsztaty tematyczne, zajęcia sportowe, zawody czy nawet dyskoteki będą doskonałą okazją do poznawania nowych ludzi oraz używania języka w sposób niewymuszony i przede wszystkim praktyczny.

Koszt

Zdecydowaną wadą tego typu wyjazdów są zwykle wysokie koszty. Biorąc jednak pod uwagę to, że szkoła zapewnia kursantom zarówno zakwaterowanie, transport, jak również pomoce naukowe i inne atrakcje – wysoki koszt nie powinien dziwić. Dodatkowo nie można zapominać o innych korzyściach takich jak poprawa wymowy (dzięki obcowaniu z native speakerami), płynności wypowiedzi oraz zwiększona pewność siebie w posługiwaniu się językiem angielskim. Są to korzyści, które z pewnością ułatwią później naukę po powrocie do kraju.

Podsumowując wyjazd językowy to na pewno bardzo atrakcyjna forma nauki oraz pomysł na niezapomniane wakacje, który jako lektorka bardzo polecam:)

Czy ktoś z Was był na takim kursie uczestnikiem lub lektorem? Jakie są wasze wrażenia?

BT