Jak samodzielnie przygotować się do CAE w 6 krokach
Jeżeli w najbliższym czasie planujesz zdawać CAE (Cambridge English: Advanced), a nie masz możliwości czy czasu na uczęszczanie na odpowiedni kurs w szkole językowej, to możesz spróbować przygotować się do tego egzaminu samodzielnie. Zanim jednak zaczniesz, musisz zdawać sobie sprawę, że nie jest to wcale egzamin łatwy i wymaga solidnego przygotowania nawet od tych, którzy mogą się już pochwalić zdanym FCE. Mimo, że oba egzaminy posiadają taką samą ogólną strukturę, to dzieli je przepaść, jeśli chodzi o zakres materiału oraz poziom zadań, jakich możemy się spodziewać. Między innymi dlatego warto dobrze zaplanować naukę do egzaminu, tym bardziej jeśli planujemy przygotować się do niego samodzielnie, a więc bez pomocy nauczyciela, który dodatkowo trzymałby rękę na pulsie i motywował do pracy. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób zacząć przygotowania, na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas nauki oraz materiały, z których możesz skorzystać, zwłaszcza jeśli zostało Ci niewiele czasu.
1. Zaopatrz się w odpowiednie książki
Najlepsze będą tzw. self-study books wraz z zeszytem ćwiczeń, odpowiedziami oraz dodatkowymi materiałami w postaci płyt CD czy DVD. Kurs Straight to Advanced, to nowa propozycja od wydawnictwa Macmillan, która gwarantuje intensywne, gruntowne przygotowanie wszystkim pragnącym przystąpić do egzaminu. Student’s Book w wersji Premium zawiera nie tylko książkę z materiałami audio, ale również dostęp do Student’s Resource Centre oraz zeszytu ćwiczeń w wersji online. Teacher’s Book poza wyżej wymienionymi pozycjami posiada również m.in. dodatkowe testy utrwalające wiedzę, dostępne po zalogowaniu do Teacher’s Resource Centre.
2. Dobrze zaplanuj naukę
Jeśli masz już za sobą egzamin FCE, to przygotowanie do CAE powinno zająć Ci mniej więcej rok, ale im szybciej zaczniesz, tym lepiej. Ucz się systematycznie i nie rób długich przerw w nauce, aby już na początku wyrobić w sobie nawyk zaglądania do książek. Ustal konkretny (osiągalny!) cel na każdy tydzień lub miesiąc, aby móc monitorować swoje postępy – w końcu nikt tego za Ciebie nie zrobi! Przykładem takiego celu może być np. przerabianie jednego unitu z książki tygodniowo, napisanie jednego wypracowania o wybranym formacie w tygodniu czy regularne pisanie testów próbnych (więcej na ten temat poniżej).
3. Poznaj strukturę egzaminu od podszewki
Musisz pamiętać, że pozytywny wynik egzaminu CAE zależy nie tylko od dobrego opanowania materiału, ale również gruntownej znajomości struktury poszczególnych części. Dzięki temu będziesz wiedział, czego konkretnie się spodziewać i nic Cię nie zaskoczy podczas samego egzaminu. Na wyrywki powinieneś znać zarówno limit czasu przeznaczony na każdą część, jak i kolejność zadań czy liczbę pytań. W książce Straight to Advanced znajdziesz nie tylko wskazówki dotyczące wymagań i sposobu oceniania, ale także dokładny opis strategii egzaminacyjnych, które pomogą Ci rozwiązywać zadania szybciej i skuteczniej.
4. Ćwicz wszystkie części egzaminu jednocześnie
Nie wolno Ci ignorować żadnej części, nawet jeśli szczerze nie cierpisz którejś z nich. Ja polecam zwrócić szczególną uwagę na część Use of English, która z doświadczenia wiem, że sprawia uczniom najwięcej problemów, a także Writing, który z kolei najtrudniej trenować samodzielnie. Na solidnym przygotowaniu do obu tych części skupia się właśnie najnowsze wydawnictwo Macmillana. W każdym unicie znajdziesz kilka pomocnych ramek poświęconych najbardziej problematycznym zagadnieniom i wskazówki dotyczące, tego jak sobie z nimi radzić. Dodatkowo na końcu książki znajdziesz obszerny Grammar Reference, a także wzory wszystkich pisemny formatów, jakich możesz spodziewać się na egzaminie. Przygotowując się do Writingu, wypisz sobie najczęściej pojawiające się sformułowania charakterystyczne dla każdego formatu i naucz się ich na pamięć. Dzięki temu podczas samego egzaminu nie będziesz tracić czasu na wybór odpowiednich struktur i zachowasz odpowiedni styl wypowiedzi.
5. Rozwiązuj testy próbne regularnie i koniecznie pod presją czasu
Minimum na trzy miesiące przed egzaminem zacznij regularnie pisać tzw. mock exams najlepiej z włączonym stoperem i w warunkach zbliżonych do tych egzaminacyjnych. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że pisanie czegokolwiek pod presją czasu nie jest łatwe i musisz nauczyć się odpowiednio zarządzać czasem jeszcze zanim przystąpisz do egzaminu. Pamiętaj, że w przypadku każdej z pisemnych części, poza Listeningiem, nie ma dodatkowego czasu na przeniesienie odpowiedzi na Answer Sheet. Możesz zaopatrzyć się w jedną z książek z gotowymi egzaminami z poprzednich lat, lub skorzystać z tego typu egzaminów dostępnych online np. tu: www.floe-joe.com lub www.examenglish.com.
6. Zanurz się w języku
Posiadanie dobrego podręcznika, to oczywiście nie jedyne co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie pozytywnego wyniku. Jak tylko zaczniesz przygotowania, spróbuj „zanurzyć się w języku” i wykorzystuj wszystkie możliwości na bycie w kontakcie z językiem angielskim na co dzień. Możesz zerknąć na kilka moich propozycji, które w łatwy sposób Ci w tym pomogą lub dodatkowo pobrać darmowe wyzwanie, które w miesiąc podkręci twój angielski i wyposaży w arsenał użytecznych aplikacji, z których dodatkowo możesz korzystać przygotowując się do egzaminu CAE. Staraj się łączyć róże formy nauki, aby się nie nudzić i tym samym nie tracić motywacji!
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci samodzielnie przygotować się do CAE. Jeśli będziesz stosować wymienione wyżej strategie, to jestem pewna, że bez problemu dasz radę zdać ten egzamin z pozytywnym wynikiem. Pamiętaj też, że przygotowując się samemu, tylko TY jesteś odpowiedzialny za swój sukces lub porażkę! Każdy egzamin wymaga solidnego przygotowania, a im więcej czasu na nie poświęcisz, tym rezultat będzie lepszy. Trzymam za Ciebie kciuki!:)
*Artykuł powstał przy współpracy z wydawnictwem Macmillan Polska
A na koniec KONKURS :) Mam dla Was 3 zestawy kursu Straight to Advanced w wersji Premium (książka + kod online + zeszyt ćwiczeń online z kluczem) dla 3 osób, które w komentarzach pod tym wpisem napiszą mi dlaczego to właśnie one powinny otrzymać te materiały, a ja wybiorę najbardziej kreatywne odpowiedzi. Konkurs trwa tydzień, tj od momentu publikacji do 24.09 do godziny 23:59. Wyniki zostaną opublikowane pod tym postem następnego dnia oraz na moim fanpage’u na Facebooku.
POWODZENIA!:)
REGULAMIN
- Organizatorem konkursu jest blog Trenera Języka Angielskiego: trenerangielskiego.com
- Konkurs trwa od momentu publikacji do 24 września 2017 roku do 23:59 czasu polskiego.
- Zadanie konkursowe polega na wyjaśnieniu, dlaczego dana osoba powinna otrzymać zestaw konkursowy i umieszczenie go w komentarzu do niniejszego wpisu.
- Nagrodę w konkursie stanowią 3 zestawy kursów przygotowawczych Straight to Advanced wyd. Macmillan. Fundatorem nagród w konkursie jest wydawnictwo Macmillan.
- Zwycięzcami zostaną te osoby, których odpowiedzi zostaną przeze mnie uznane za najbardziej kreatywne.
- Wzięcie udziału w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu wyłonienia zwycięzców, nawiązania kontaktu oraz dostarczenia nagrody w przypadku ewentualnej wygranej.
- Zwycięzca zostanie poinformowany o wygranej drogą mejlową
- W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą w ciągu 48h od momentu opublikowania wyników, organizator zastrzega sobie prawo do wyłonienia innego zwycięzcy.
- Wyniki konkursu zostaną opublikowane po jego zakończeniu pod niniejszym wpisem na blogu. Stosowna informacja zostanie również udostępniona na Facebooku.
- Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją treści tego regulaminu.