Strefa Ucznia

Ucz się potocznego języka od vloggerów!

Muszę się Wam do czegoś przyznać – jestem uzależniona od YouTube:) Ten serwis stanowi dla mnie nie tylko jedno z podstawowych narzędzi pracy i kopalnię pomysłów, ale również niewyczerpane źródło inspiracji i rozrywkę na co dzień:) W moim poprzednim wpisie podzieliłam się z Wami listą kanałów na YouTube przydatnych podczas nauki angielskiego. Swoją drogą niedługo postaram się ją jakoś uaktualnić. Dziś natomiast chciałabym zachęcić Was do nauki potocznego angielskiego, którego doskonałym źródłem są vlogi.

Vlog – czyli po protu video blog, to ostatnimi czasy niezwykle popularna na YouTube forma przekazu. Wystarczy spojrzeć na ilości subskrypcji widniejące na kanałach najbardziej popularnych vloggerów w sieci. Subskrybując wybrany kanał możemy podejrzeć codzienne życie ulubionego vloggera – śledzić jego losy i podążać jego ścieżkami. Poza aspektem czysto rozrywkowym rzecz jasna – wszyscy pamiętamy fenomen Big Brothera i radość z możliwości regularnego podglądania innych – vlogi to również wspaniały sposób na naukę angielskiego, a zwłaszcza mowy potocznej! Dlaczego? To właśnie vlogi stanowią źródło neologizmów, slangu miejskiego, kolokwializmów i idiomów, których próżno szukać w słowniku. Filmiki na YouTube, to „żywy” język, dokładnie taki, jakim posługują się na co dzień native speakerzy. Jadąc pierwszy raz do kraju anglojęzycznego bardzo często uczniowie przekonują się na własnej skórze, że język angielski praktykowany na zajęciach w szkole językowej, a język nowojorskiej czy londyńskiej ulicy, to dwie różne rzeczy:)

Aby zminimalizować ryzyko szoku i osłuchać się z różnymi akcentami bardzo, ale to bardzo polecam Wam właśnie regularne oglądanie vlogów. Dawno już minęły czasy, kiedy YouTube był portalem, na który wgrywało się amatorskie, niezmontowane filmiki kiepskiej jakości i z fatalnym dźwiękiem. Obecnie vlogi to małe dzieła sztuki w jakości HD, precyzyjnie zmontowane w taki sposób, aby jak najszybciej zainteresować potencjalnego widza i skutecznie zatrzymać go na dłużej. Najpopularniejsi vloggerzy z Wielkiej Brytanii i Stanów mają miliony subskrybentów z całego świata, którzy wytrwale śledzą ich losy na ekranie swoich komputerów. Systematyczne wrzucanie nowych filmików też nie jest tu bez znaczenia – w taki sposób bardzo łatwo „wciagnąć” się w opowiadaną hitorię życia danej osoby i przyzwyczaić do codziennego oglądania. A jak pewnie pamiętacie z moich poprzednich wpisów – nic nie ma tak zbawiennego wpływu na naukę słownictwa, jak systematyczność właśnie:)

Jeżeli nadal nie przekonałam Was do takiego sposobu nauki, to poniżej znajdziecie listę jednych z najpopularniejszych obecnie kanałów na YouTube. Być może któryś z youtubowych celebrytów przypadnie Wam do gustu:)

#1 Casey Neistat

Po prostu facet z kamerą przechadzający się po ulicach Nowego Jorku i pokazujący swoje “zwyczajne” życie:) Brzmi nudno? Far from it! Dla fanów NYC, ale nie tylko:)

Przykłady mowy potocznej z tego filmiku: F.O.M.O (Fear Of Missing Out) – strach przed wykluczeniem z życia towarzyskiego, to smoke pot – palić marihuanę to give someone a dirty look – spojrzeć na kogoś gniewnie

#2 Fun for Louis

Niezwykle popularny vlog Louisa Cole, który filmuje swoje niesamowite podróże dookoła świata. Piękne plenery, adrenalina, porządna dawka humoru i brytyjski akcent – czego chcieć więcej?:)

Przykłady mowy potocznej z tego filmiku: to head back – ruszyć z powrotem, veggies – vegetables, to hang out – spędzać czas

#3 Zoella

Propozycja dla fanek makijażu:) Zoella jest słodka, urocza i prowadzi kanał lifestyle’owy o najnowszych trendach w makijażu, modzie oraz dzieli się swoim codziennym życiem.

Przykłady mowy potocznej z tego filmiku: to ramble away – gadać bez składu i ładu, to pop sth on – tu: nakładać, I am loving this – uwielbiam to. Słusznie macie wątpliwości, czy możemy użyć czasownika to love w takiej formie. W mowie potocznej jest to dozwolone:)

#4 Hey Nadine

Kolejny vlog podróżniczy, ale tym razem naszą przewodniczką dookoła świata jest Nadine. Jej filmiki charakteryzują się pozytywną energią, spontanicznością i humorem:) Znajdziecie tu również wskazówki dotyczące tego, jak organizować wyjazdy i podróżować na własną rękę.

Przykłady mowy potocznej z tego filmiku: to stop off – zajechać gdzieś,  a lunch spot – miejsce na lunch, duh!-wykrzyknik używany po to, aby pokazać, że ktoś właśnie powiedział coś oczywistego

#5 CTFxC, czyli Internet Killed Television

Niezwykle popularny vlog pokazujący życie pewnej pary dzień po dniu…dosłownie! Na początku eksperyment miał trwać rok, ale na tym się nie skończyło. Po 4 latach (!) codziennego vlogowania kanał ten został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa, jako najczęściej aktualizowany vlog na świecie.

 

Przykłady mowy potocznej z tego filmiku: TMI – too much information, kinda – kind of, It’s gross! – ochyda!

#6 The Shaytards

Najpopularniejsza internetowa rodzinka w Stanach. Jeżeli macie ochotę pooglądać życie trochę zwariowanej amerykańskiej rodziny z Idaho, a macie dosyć wszechobecnych Kardashianów, to ten vlog może Was zainteresować;)

Przykłady mowy potocznej z tego filmiku: What’s up dude? – co tam koleś?, This is sweet – this is cool, anyways – anyway

Jeżeli żadna z powyższych propozycji Wam się nie podoba to wystarczy, że wpiszecie w wyszukiwarkę YouTube „swoje zainteresowanie + vlog”, a na pewno wyskoczy Wam mnóstwo propozycji:)

Ciekawa jestem waszych opinii. Czy uważacie, że vlogi, to dobry sposób na naukę angielskiego? Dajcie znać, czy macie jakieś swoje ulubione kanały na You Tube, które polecilibyście mi oraz innym Czytelnikom tego bloga:)