Jak i co czytać po angielsku?
Jeżeli jeszcze nie włączyliście czytania w języku angielskim do waszych codziennych czynności, to najwyższa pora to zmienić! Czytanie w języku obcym stanowi bowiem nie tylko metodę nauki poszerzania słownictwa, ale jest też po prostu niezwykle przyjemnym sposobem spędzania czasu z językiem angielskim:) Zainspirowana jednym z komentarzy pod poprzednim wpisem, postanowiłam stworzyć listę najciekawszych miejsc w sieci, które idealnie nadawać się będą do szlifowania umiejętności czytania. Podzieliłam je na kilka kategorii, a więc każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.
Jak zacząć?
Przede wszystkim zacznijcie od wyboru odpowiedniej lektury dla siebie zarówno pod względem poziomu, jak i tematyki. Moim zdaniem czytanie w języku obcym warto zacząć jak najwcześniej (poziom A2/B1) – wtedy doskonale sprawdzą się popularne readersy (wydawnictwa Penguin & Oxford – oba dostępne w Empikach) dostosowane do aktualnych umiejętności językowych. Uczniowie na poziomie Intermediate mogą buszować w sieci w poszukiwaniu ciekawych blogów czy stron tematycznych. Poziom B2 to według mnie moment, w którym możemy spokojnie pokusić się o przeczytanie pierwszej lektury w oryginale.
Moja rada? Na początek wybierzcie książkę, którą już czytaliście po polsku. W ten sposób nie powinniście mieć większych problemów ze zrozumieniem fabuły.
Pamiętajcie, że zwłaszcza na początku nie będziecie rozumieli wielu słów i jest to zupełnie normalne. O ile nie jesteście native’ami albo geniuszami lingwistycznymi o doskonałej pamięci, ewentualnie nauczycielami angielskiego (;]) nie dacie rady zrozumieć wszystkiego więc sprawdzanie każdego słówka w słowniku od razu możecie sobie odpuścić – to strata czasu. Taka technika jest nie tylko pracochłonna, ale również wybija z rytmu – dużo łatwiej wtedy zgubić wątek.
Lepszą strategią będzie ignorowanie (dokładnie tak – ignorowanie) tych słówek, które nie są absolutnie niezbędne do tego, aby zrozumieć dane zdanie czy akapit. Najpierw sprawdźcie czy da się wywnioskować znaczenie danego słówka z kontekstu – posiłkując się wyrażeniami znajdującymi się w pobliżu. Jeżeli zauważycie, że jakieś słówko często się powtarza, to śmiało – zerknijcie do słownika, jeśli nie – wzrok powinien powędrować dalej. Rozumienie tekstu na poziomie 70%-80% fabuły jest zwykle wystarczające, aby mimo nieznajomości słówek czerpać przyjemność z czytania.
Osobiście bardzo polecam też czytanie e-booków np. na Kindle. Dlaczego? Czytnik ten ma od razu wbudowany słownik dlatego oszczędzacie czas na sprawdzaniu wszystkiego w komórce lub słowniku tradycyjnym.
Jeśli natomiast zależy Wam na jednoczesnej aktywnej nauce słownictwa podczas lektury, to polecam kilka prostych sposobów:
zapisywanie słówek na kartce lub w komórce i sprawdzanie ich znaczenia po skończonym rozdziale czy większej partii tekstu
nagrywanie słówek na dyktafon
czytanie fragmentów tekstu na głos
stworzenie swojego własnego banku słówek, do którego będziecie wracać regularnie
Co czytać?
Wszystko, co Wam wpadnie w ręce:) A tak na serio, to być może zabrzmi to banalnie, ale najlepiej czytać takie treści, które interesowałyby nas również w języku ojczystym. Nie ma sensu męczyć się nad książką czy artykułem tylko dlatego, że znajdują się one na Waszym poziomie.
Jak często należy czytać po angielsku? Odpowiedź jest prosta – jak najczęściej, a najlepiej codziennie. Podobnie jak ze słuchaniem podcastów jestem zdania, że codzienny kontakt z językiem obcym w takiej formie przekuty w nawyk będzie miał zbawienny wpływ na umiejętności językowe w tym zakresie.
Poniżej znajdziecie moje propozycje stron, które warto przeglądać regularnie. Wystarczy pół godziny dziennie, aby po miesiącu zauważyć znaczącą różnicę!
Dla lubiących zapach druku…
English Matters & Business English Magazine
Czasopisma te pisane są specjalnie z myślą o uczących się angielskiego i na dole strony zawierają angielsko – polski słowniczek ze słówkami użytymi w tekście. Oba tytuły polecałam już wielokrotnie na blogu oraz Facebooku. Dostępne są zarówno na stronie wydawnictwa, jak i w każdym salonie Inmedio czy Empik. Warto zainteresować się również ich wydaniami specjalnymi!
Książki z serii Ze Słownikiem
Wydawnictwo Ze Słownikiem było jedną z moich inspiracji miesiąca w lutym i nadal nią pozostaje. Książki są przepięknie wydane, a każda książka posiada aż 3 słowniczki – na początku, w środku tekstu (na marginesach), a także na końcu każdego wydania. Polecam serdecznie – zarówno ja, jak i moi słuchacze, z których kilkoro zakupiło już sobie parę pozycji.
…i dla tych, co wolą wirtualne książki
Olbrzymia baza darmowych audiobooków, do których dołączony jest również tekst czytany przez lektora. Dwa w jednym!;)
Darmowe ebooki po angielsku, które można pobrać lub czytać online zupełnie za darmo. Dodatkowo książki podzielone są według poziomów zaawansowania – od elementary do advanced – a więc każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Niezwykle popularna strona, która zawiera m.in. darmowe ebooki. Przeważają propozycje klasyczne – idealne miejsce w sieci dla wielbicieli literatury pięknej.
Dla lubiących być na bieżąco
Mój ulubiony brytyjski dziennik. Znajdziecie tu wszystkie newsy z UK i ze świata.
Reportaże na praktycznie każdy temat. Uwaga – łatwo przepaść na całe godziny:)
Newsy ze świata w pigułce dostosowane do trzech różnych poziomów zaawansowania i czytane przez native speakera.
Dla ciekawych świata
Od tej strony można się uzależnić;) Ciekawostki, quizy, zagadki, artykuły, anegdoty w lekkim, humorystycznym tonie.
Strona prezentująca różne triki na ulepszanie sobie życia (ang. lifehacking).
Z przymrużeniem oka;)
Znajdziecie tu kopalnię najróżniejszych artykułów od wiadomości ze świata, po plotki, różnego rodzaju zwariowane zestawienia, ciekawostki, zabawne filmiki i lol content. Również świetne źródło dla nauczycieli jeśli chodzi o teksty wywołujące żywe dyskusje w klasie;)
Co tu dużo pisać – po prostu amerykański Pudelek:D
Dla fanów aktywnego czytania
Strona, na której znajdziecie mnóstwo materiałów do czytania, podzielonych na kategorie. Do każdego krótkiego artykułu dołączony jest również quiz na rozumienie tekstu.
Świetna strona, która pomaga ćwiczyć umiejętność rozumienia tekstu czytanego na podstawie krótkich tekstów i pytań kontrolnych.
Dla lubiących prawdziwe historie
Kto jeszcze nie słyszał o tej stronie, to chyba przez ostatnie lata mieszkał pod kamieniem:) Czas nadrobić zaległości! Prawdziwe historie prawdziwych ludzi. Często wzruszające, zaskakujące i zawsze – niezwykle inspirujące. Polecam również fan page na Facebooku!
Dla fanów komiksów
Zdecydowanie moje ulubione komiksy w sieci! Czasem naprawdę zdarza mi się zaśmiewać do łez:) Uwielbiam ich również za komiksy/infografiki gramatyczne – np. TEN
Dowcipne i inteligentne komiksy z językami i podróżami w tle:)
Uff…mam nadzieję, że znaleźliście wśród moich propozycji coś godnego uwagi. A jeśli nie, to w poszukiwaniu ciekawych treści pomoże Wam jak zwykle niezawodny doktor Google. Internet jest obecnie niewyczerpanym źródłem materiałów autentycznych na praktycznie każdy temat. Koniecznie dajcie mi też znać, czy korzystacie z którejś z wymienionych przez mnie stron i jak się sprawdza.
A na koniec pytanie do Was: co Wy najbardziej lubicie czytać po angielsku?