Poziom B2/C1

Gotowa lekcja: Work smarter not harder (Poziom B2/C1)

W dzisiejszym wpisie po raz kolejny mam dla Was gotową lekcję opartą, jak zawsze, na materiałach autentycznych. Tym razem postawiłam na nieco bardziej biznesową tematykę, chociaż wydaje mi się na tyle uniwersalna (zwłaszcza, jeśli uczycie aktywnych zawodowo dorosłych), że sprawdzi się dobrze zarówno podczas zajęć in-company, jak i indywidualnych. Tematem przewodnim lekcji jest idea 32-godzinnego tygodnia pracy i związane z tym zalety oraz wady, a oparta jest na dwóch źródłach – podkaście oraz fragmencie artykułu na ten sam temat, który znalazłam w The New York Times. Uczniowie mają okazję nie tylko posłuchać naturalnej rozmowy między native speakerami, ale również poznać i utrwalić nowe słownictwo z pomocą autentycznego (i aktualnego) artykułu z amerykańskiej prasy.

Materiały użyte poniżej zostały przeze mnie wykorzystane wielokrotnie zarówno podczas zajęć grupowych, jak i indywidualnych, a moi uczniowie jak zwykle zresztą posłużyli mi jako króliki doświadczalne;) Tematyka skróconego tygodnia pracy wywołała żywą dyskusję i zaangażowała moich kursantów na tyle, że sami prosili później o link do oryginalnego artykułu:) Mam nadzieję, że podobnie będzie i w Waszym przypadku.

Poniżej znajdziecie plik pdf do pobrania wraz z odpowiedziami do jednego z ćwiczeń oraz link do artykułu, który  można wysłać później uczniom w ramach pracy domowej.  Pamiętajcie też, że lekcję można dowolnie modyfikować – dodawać i usuwać ćwiczenia tak, aby możliwie jak najlepiej dostosować ją do potrzeb Waszych kursantów:)

student’s handout + key

podcast

artykuł z The New York Times (pełna wersja)

Jeżeli wykorzystacie te materiały na swoich zajęciach, to będzie mi ogromnie miło, jeśli podzielicie się wrażeniami w komentarzach:)