Poziom B2/C1

Gotowa lekcja: The art of binge watching (Poziom B2/C1)

Tematem najnowszej lekcji, jaką chciałabym się z wami dziś podzielić jest nałogowe oglądanie telewizji – tematyka w moim odczuciu wyjątkowo aktualna, zwłaszcza od kiedy w Polsce zyskaliśmy dostęp do Netflixa;) Lekcja sprawdzi się nie tylko wśród fanów seriali, ale również tych uczniów, którzy za telewizją nie przepadają, gdyż sprzyja ożywionym dyskusjom w klasie i pozwala na omawianie tematu z różnych perspektyw. Materiały przeznaczone są dla uczniów na poziomie B2 wzwyż.

Lekcja koncentruje się na mówieniu i opiera na materiałach wizualnych (mem oraz autentyczne grafiki przedstawiające preferencje widzów w UK), a także filmiku, który pokazuje negatywne skutki, jakie może nieść ze sobą binge watching. Ze względu na słownictwo i dość szybkie tempo zwykle włączam napisy podczas powtórnego odtworzenia video. Dzięki temu zwroty wybrane do kolejnego ćwiczenia są łatwiejsze do wychwycenia, zwłaszcza wśród słabszych uczniów. Ponadto słuchacze mają wiele okazji do wyrażania swoich opinii oraz używania kluczowego słownictwa w praktyce.

Zajęcia kończą się speakingiem, ale ja gorąco polecam wam również zaproponowanie pracy domowej w postaci krótkiego quizu z przymrużeniem oka (link do niego znajduje się w handoutach). W ramach interaktywnego testu uczniowie mogą dowiedzieć się, który serial powinni zacząć oglądać zgodnie ze swoimi preferencjami. Kolejną lekcję można wtedy rozpocząć od omówienia rezultatów – w parach, grupach lub po prostu na forum klasy.

Materiały:

Filmik

binge_student’s_handout

binge_teacher’s_handout

Mam nadzieję, że moja nowa lekcja spodoba się wam i waszym uczniom. Jeżeli wykorzystacie materiały podczas swoich zajęć, koniecznie dajcie mi znać jak poszło:)