Poziom B2/C1

Gotowa lekcja: Live your life the Swedish way (Poziom B2/C1)

Dziś po raz kolejny jest mi niezmiernie milo podzielić się z Wami najnowszą gotową lekcją opartą w całości na materiałach autentycznych. Tym razem tematem przewodnim, który wybrałam jest lagom – szwedzka sztuka życia w harmonii. Jeszcze do niedawna bardzo modny był duński przepis na szczęście – hygge, który święcił triumfy w internecie, a teraz powoli ustępuje miejsca właśnie lagom. Jeżeli Wasi uczniowie korzystają z mediów społecznościowych, a w szczególności z Instagrama, to jestem pewna, że przynajmniej jedna z tych koncepcji nie jest im obca:)

Podczas moich zajęć zauważyłam, że temat skandynawskiej koncepcji harmonijnego życia jest wyjątkowo uniwersalny i doskonale sprawdza się zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn prowokując ciekawe dyskusje dotyczące szeroko pojętego stylu życia w Polsce i w innych krajach Europy. Jeżeli macie trudności z “rozgadaniem” Waszych uczniów, to ta lekcja z pewnością Wam w tym pomoże:)

Materiały przeznaczone są dla uczniów zaawansowanych, ale sprawdzą się również w słabszych grupach, choć prawdopodobnie uczniowie będą potrzebowali większej pomocy ze słownictwem. Lekcja oparta jest na artykule ze strony Health.com i skupia się na krótkim filmiku oraz pracy z tekstem, który zaadaptowałam na potrzeby zajęć. Lekcja kończy się speakingiem, podczas którego słuchacze aktywnie wykorzystują nowe słownictwo. W ramach pracy domowej można zadać przeczytanie podobnego artykułu o hygge oraz porównanie tych dwóch koncepcji. Kolejną lekcję zaczniecie wtedy od wymiany spostrzeżeń i rozgrzewka gotowa:)

Poniżej znajdziecie handout dla ucznia z odpowiedziami oraz wszystkie potrzebne linki. Pamiętajcie też, że moje materiały można śmiało wykorzystać do samodzielnej nauki:) Wystarczy wydrukować materiały, zrobić ćwiczenia i sprawdzić odpowiedzi z kluczem.

Artykuł o lagom

lagom_student’s_handout+key

Artykuł – praca domowa

Jestem bardzo ciekawa, czy taka tematyka zajęć przypadnie Wam i Waszym uczniom do gustu. Jeżeli zdecydujecie się wykorzystać moje materiały na swoich lekcjach, koniecznie dajcie mi proszę znać jak poszło:)