Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na indywidualne zajęcia z języka angielskiego
Ten wpis przeznaczony jest dla tych osób, które zastanawiają się nad podjęciem nauki angielskiego w trybie indywidualnych zajęć z lektorem. Mam wrażenie, że przed zapisaniem się na taki kurs, nie wszyscy wiedzą czego się po takich zajęciach spodziewać i na co zwracać szczególną uwagę. Dodatkowo, chciałabym również zaznaczyć czym różnią się takie zajęcia od typowych „korków” i dlaczego nie można tych pojęć mylić. Wreszcie chciałabym również wyjaśnić parę niezbędnych kwestii, bez zrozumienia których ktoś może poczuć się zawiedziony takim sposobem nauki.
Jeżeli więc zastanawiasz się nad zajęciami 1-1 z lektorem, przeczytaj poniższą listę, a z pewnością ułatwi Ci ona podjęcie decyzji.
#1 Zajęcia 1-1 będą wymagać od Ciebie motywacji
Najlepiej przed podjęciem decyzji zastanów się, dlaczego tak właściwie chcesz uczyć się angielskiego. Jeżeli jest to tylko chwilowa „zachcianka” czy próba zabicia wolnego czasu zapał najprawdopodobniej minie dość szybko. Motywacja jest niezbędna, gdyż to ona sprawia, że chce nam się uczyć, przychodzić na zajęcia i odrabiać pracę domową. Regularność spotkań jest kluczowa, aby nauka zaczęła przynosić korzyści i żeby efekty były widoczne. O tym w następnym punkcie.
#2 Zastanów się czy masz czas na angielski
Ustalona z lektorem częstotliwość zajęć jest absolutnie kluczowa, aby zaobserwować wymierne rezultaty. Jeżeli ktoś przykładowo decyduje się na spotkania raz w tygodniu po 60 minut, musi zdawać sobie sprawę z tego, że minie wiele spotkań zanim zaobserwuje postępy. Optymalna częstotliwość zajęć to dwa razy w tygodniu po godzinie lub półtorej. W takim trybie materiał jest przerabiany w odpowiednim tempie, a słuchacz ma poczucie, że się rozwija językowo. Łatwiej też zaobserwować postępy. Wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, kiedy słuchacz uczęszczający na zajęcia maksymalnie 2 razy w miesiącu był szczerze zdziwiony, że wciąż stoi w miejscu i nie posuwamy się z materiałem tak szybko, jakby chciał. A to właśnie regularność spotkań i wyrobienie sobie nawyku nauki jest niezbędna. Nie nauczysz się języka wkładając w to tylko minimum wysiłku. Cudów nie ma.
#3 Bądź przygotowany na wysiłek
To, że zajęcia są elastyczne i dopasowane do Twoich potrzeb nie oznacza, że będziesz się mógł obijać;) Abyś mógł najwięcej wynieść z zajęć przygotowuj się z lekcji na lekcję – powtarzaj słownictwo, odrabiaj pracę domową i staraj się mieć kontakt z językiem również poza zajęciami. Jeśli nie masz obcokrajowców wśród znajomych – nic straconego. Po prostu zacznij regularnie odwiedzać jedną z tych stron, a gwarantuję, że zobaczysz różnicę. PS. Praca domowa jest i być musi, nie ma zmiłuj. A jeśli jej nie ma, to znaczy, że czas zmienić lektora na takiego, który to rozumie;)
#4 Zajęcia 1-1 są bardziej kosztowne niż zajęcia w szkole językowej.
No niestety, tak to wygląda. Jeżeli decydujesz się na zajęcia indywidualne z doświadczonym lektorem, to musisz być przygotowany na poniesienie pewnych kosztów. Jeżeli jednak weźmiesz pod uwagę fakt, że podczas zajęć lektor skupiony jest wyłącznie na Tobie i przez 60 lub 90 minut istniejesz dla niego tylko ty i twój angielski – poniesione koszty zwrócą się. W trybie zajęć indywidualnych uczysz się szybciej i bardziej efektywnie, bo program jest dostosowany do Twoich potrzeb i nie musisz walczyć z innymi słuchaczami o uwagę lektora. Jeżeli trafisz na ofertę w stylu 30zł za 90 minut zajęć, to od razu możesz być pewien, że zajęcia nie spełnią Twoich oczekiwań. No chyba, że nie zależy Ci na jakości, a zależy, prawda?:)
#5 Zajęcia indywidualne, to nie to samo co korepetycje.
Często mam wrażenie, że słuchacze mylą te pojęcia. Popularne „korki”, to zajęcia wyrównawcze z danego przedmiotu, np. angielskiego i przeznaczone są zwykle dla uczniów szkół, ewentualnie studentów. Po takich zajęciach spodziewać się należy wytłumaczenia pewnych pojęć, rozwiania wątpliwości, pomocy w pracy domowej czy przygotowania do testu. Zajęcia 1-1 czy np. coaching językowy, którym ja się zajmuję, to oferta dużo szersza. To spersonalizowane lekcje mające na celu efektywną naukę, przełamanie bariery językowej i osiągnięcie możliwie szybkich rezultatów. Lektor angielskiego, to twój osobisty trener, trochę jak na siłowni, z tym że zamiast Twoich mięśni rozwija Twoje umiejętności językowe. Z tego powodu takie zajęcia są i muszą być droższe od typowych korepetycji.
Mam nadzieję, że powyższa lista rozwiała część wątpliwości i pomogła zdecydować się na zajęcia indywidualne. Jeżeli wciąż nie jesteście pewni, jak np. powinny wyglądać dobre zajęcia konwersacyjne, lub jak wybrać dobrego lektora – zapraszam do lektury moich poprzednich wpisów TU i TU.