Pomysł na konwersacje (poziom B2-C1)
Jak obiecałam, dzisiaj zamieszczam na blogu materiały potrzebne do poprowadzenia półtoragodzinnych zajęć konwersacyjnych w oparciu o sugestie, o których wspominałam w poprzednim wpisie. Materiały są w zasadzie przewidziane na poziom B2 wzwyż, ale z powodzeniem udało mi się tę lekcję przeprowadzić również na nieco niższych poziomach z małymi modyfikacjami (o nich również poniżej). Plan rzecz jasna można zmieniać w zależności od ilości osób w grupie oraz czasu przeznaczonego na zajęcia.
Dlaczego ta lekcja jest dobra?
Przede wszystkim dlatego, że temat zajęć jest bardzo uniwersalny i może dotyczyć w mniejszym lub większym stopniu praktycznie każdego. Jednocześnie nie jest banalny (jak np. jedzenie, podróże itp.) i zachęca do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Wybranie dobrego tematu to już połowa sukcesu:)
Poza tym poniższą lekcję przeprowadziłam przynajmniej kilkanaście razy, zarówno w grupach, jak i indywidualnie i jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Konwersacje zawsze okazywały się bardzo udane, słuchacze zaciekawieni, a rozmowy toczyły się gładko, bez większego przymusu czy motywowania z mojej strony.
Tematem lekcji jest sleep deprivation, czyli brak snu oraz jego konsekwencje.
Jeżeli nie masz pomysłu lub mało czasu na przygotowanie swoich kolejnych konwersacji, to zapraszam do zapoznania się z materiałami poniżej. Mam nadzieję, że Ci się przydadzą.:)
Materiały do pobrania: sleep_deprivation + filmik część 1 oraz część 2
Jak przeprowadzić zajęcia?
Jak wspominałam w moim poprzednim wpisie, to ważne, aby uczeń wyszedł z zajęć z jakąś wiedzą i nie miał poczucia, że zajęcia, który się właśnie odbyły nie dały mu żadnych dodatkowych umiejętności. W przypadku tej lekcji poza oczywistym ćwiczeniem płynności w mówieniu, słuchacz poznaje również nowe słownictwo oraz ćwiczy umiejętności czytania i rozumienia ze słuchu.
Zajęcia zaczynam od rozłożenia na stole pytań zapisanych na kartkach i proszę słuchacza o ich przeczytanie. Następnie słuchacz musi zgadnąć, jaki będzie temat lekcji oraz odpowiedzieć na nie. W wersji dla grup pytania można rozdać kursantom (po 1 dla każdego) i dać im kilka minut, aby krążyli po klasie zadając swoje pytanie i zapamiętując odpowiedzi kolegów. Podczas zajęć indywidualnych natomiast, staram się zadawać dodatkowe pytania, aby dodatkowo zaangażować ucznia.
Po odgadnięciu tematu zajęć (sleep deprivation) oraz wysłuchaniu odpowiedzi na pytania, można zaproponować kolejne ćwiczenie – zadać pytanie o konsekwencje bycia pozbawionym snu przez dłuższy czas. Najlepiej jeśli słuchacze będą opowiadać o swoich doświadczeniach. Zebrane propozycje można zapisać na tablicy.
Następnie trzeba wprowadzić słuchaczy w temat filmiku, który zostanie im zaprezentowany w kolejnej części zajęć. Można np. zadać pytanie: How long do you think an average person can survive without sleep? Po zebraniu pomysłów lub krótkiej dyskusji przechodzę do filmiku.
Jest podzielony na dwie części. W zależności od długości zajęć można wykorzystać obie lub tylko jedną, a drugą zadać do obejrzenia w ramach pracy domowej. Do obu części dołączone są pytania na rozumienie ze słuchu. Filmik nie jest w żaden sposób adaptowany, dlatego najlepiej obejrzeć go dwukrotnie ze względu na szybkość wypowiedzi, akcenty itd. Pytania są dosyć ogólne i zwykle słuchacze nie mają większych problemów z odpowiedzią. Pomaga też wprowadzenie użytecznego słownictwa (glossary) przed obejrzeniem filmiku. Dla słabszych słuchaczy można nieco zmodyfikować listę pytań (np. zamienić je na pytania zamknięte typu TRUE or FALSE) i skrócić do np. 5 zamiast 7 w pierwszej części.
Ponieważ pierwsza część filmiku kończy się tak, że nie wiadomo czy eksperyment się powiedzie czy nie, warto po sprawdzeniu odpowiedzi zadać pytanie: What do you think will happen in the next part? Will the experiment turn out to be successful? Why?/Why not? To pobudzi wyobraźnię słuchacza i sprawi, że będzie bardziej zmotywowany, aby obejrzeć drugą część jako pracę domową. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby ktoś nie był zainteresowany końcem tej historii:)
Ostatnim etapem jest krótka powtórka ze słownictwa użytego podczas zajęć. W wersji 1-1 karteczki ze słówkami wrzucamy do koszulki, uczeń losuje i ma za zadanie wyjaśnić znaczenie słówka po angielsku nie używając go. W wersji na więcej osób polecam podzielenie grupy w pary i rozdanie zestawu słówek każdej parze. Następnie uczniowie losują po jednym słówku i wyjaśniają je swojemu partnerowi. Jeżeli partner zgadnie, otrzymuje punkt.
I to już wszystko. W najbliższym czasie planuję stworzyć małą bazę kompletnych lekcji i różnych materiałów gotowych do wykorzystania podczas zajęć, dlatego zachęcam do regularnych odwiedzin bloga. Mam nadzieję, że powyższe materiały pomogą Wam poprowadzić ciekawe i angażujące zajęcia:)
BT