Recenzje

Fiszkoteka, czyli sposób na naukę słówek online + świąteczny konkurs

Każdy, kto choć raz podejmował próbę nauki języka obcego doskonale wie, że regularny kontakt z językiem i systematyczne powtarzanie słówek to klucz do sukcesu. W praktyce jednak, zwłaszcza w dorosłym życiu, rzadko mamy szansę na to, aby te warunki spełnić. Nauka słówek często kojarzy się uczniom ze żmudnym powtarzaniem zapisanych na końcu zeszytu wyrażeń i wkuwanie ich na pamięć. Muszę przyznać, że znam kilku słuchaczy, którym taka metoda o dziwo odpowiada, ale zapewniam Was, że istnieją w tej chwili dużo przyjemniejsze formy nauki słownictwa i jedną z nich chciałabym dzisiaj przedstawić na blogu:) Jeśli więc szukacie narzędzia, które w łatwy sposób pomoże przyswoić nowe słówka, to zapraszam do przeczytania mojej recenzji dotyczącej strony Fiszkoteka.pl

Czym jest Fiszkoteka?

Fiszkoteka to interaktywny portal poświęcony nauce języków obcych. Poza językiem angielskim znajdziemy tu również m. in. język niemiecki, hiszpański, włoski, francuski a nawet czeski czy norweski, a więc wybór jest naprawdę spory. Nauka sama w sobie bazuje na systematycznych powtórkach słownictwa za pomocą multimedialnych fiszek, które zawierają zagadnienie w danym języku oraz jego tłumaczenie, pasujący do kontekstu obrazek, a także prawidłową wymowę oraz zdanie, gdzie słówko zostało użyte w kontekście. Co ciekawe, fiszki można sobie ściągnąć w formacie mp3, zgrać na telefon i słuchać np. w drodze do pracy lub w formacie pdf i uczyć się standardowo w wersji papierowej. Możliwość stworzenia własnego kursu oraz fiszek (maksymalnie 300) jest dostępna bezpłatnie. Warto wspomnieć, że w bazie Fiszkoteki na chwilę obecną znajduje się ponad 14 mln fiszek!

fiszka6

Do wyboru mamy również kilkanaście profesjonalnych płatnych kursów o zróżnicowanej tematyce (np. słownictwo medyczne, kolokacje, irregular verbs, Business English etc.), także każdy użytkownik powinien znaleźć tu coś dla siebie. Ceny kursów, poza kilkoma wyjątkami, wynoszą 39 lub 49 zł i w ramach oferty otrzymujemy do nich roczny dostęp. Dobrą propozycją jest możliwość przetestowania kursu przed zakupem zupełnie za darmo. Istnieje tez opcja wykupu konta premium oferującego dodatkowe opcje, takie jak np. tworzenie własnych fiszek bez ograniczeń czy bezpłatny dostęp do 3 profesjonalnych kursów.

Mam też dobrą wiadomość dla tych z Was, którzy na co dzień dużo się przemieszczają i nie rozstają ze swoim smartfonem:) Fiszkoteka posiada również aplikację mobilną dostępną na system Android oraz iOS.

fiszkoteka-ios

Jak to działa?

Zarówno korzystanie ze strony internetowej, jak i aplikacji mobilnej jest dość intuicyjne i użytkowanie nie powinno sprawić nikomu większych problemów. Wybierając interesujący nas kurs klikamy na zestaw fiszek, które chcemy powtórzyć i rozpoczynamy lekcję. Pojawia się słówko oraz jego wymowa, a także przycisk WIEM/NIE WIEM – wybieramy odpowiednią opcję zgodnie z tym, czy znamy już dane słowo, czy też nie. Jeśli nie – słówko trafi do puli zagadnień jeszcze niedostatecznie utrwalonych i system będzie nam je wyświetlał częściej niż pozostałe. Całkiem sprytne rozwiązanie:)

W dolnym panelu każdej fiszki znajdziemy kilka symboli oznaczających różne rodzaje dostępnych ćwiczeń utrwalających. Poza standardowym odsłuchiwaniem i klikaniem przycisku „wiem/nie wiem”, możemy również wybrać tryb aktywnego przeglądania (należy przepisać słówko które widzimy an ekranie), quiz (wybór prawidłowej odpowiedzi z 4 dostępnych opcji) oraz wpisywanie (polega na wpisaniu tłumaczenia danego słówka) – to od Was zależy jaka forma ćwiczenia najbardziej Wam odpowiada.

fiszka3

fiszka4

fiszka5

Więcej o tym, jak w pełni wykorzystać funkcje portalu dowiecie się z filmików udostępnionych na stronie Fiszkoteki w zakładce “Jak to działa”.

Zalety i wady tej metody

Z mojego punktu widzenia w zasadzie każda metoda, która zachęca w jakiś sposób do systematycznej nauki jest godna polecenia. Już nawet kilka minut dziennie potrafi znacząco wpłynąć na zasób słownictwa. System Fiszkoteki, to naprawdę ciekawa i przyjemna metoda regularnego powtarzania słownictwa. Bardzo dużo zależy jednak od nas samych i od tego ile czasu faktycznie będziemy przeznaczać na naukę. Fiszki powinny nam więc towarzyszyć najlepiej na każdym kroku:)

PLUSY:

  • ładna i przejrzysta szata graficzna

  • duży zasób słów oraz różnorodność dostępnych kursów

  • możliwość wypróbowania interesującego nas profesjonalnego kursu za darmo

  • wszystkie fiszki są online – koniec z walającymi się wszędzie zeszytami słówek i fruwającymi post-itami:)

  • lektor mówi wyraźnie, co ułatwia ćwiczenie prawidłowej wymowy

  • opcja ściągnięcia fiszek w mp3 (dobre rozwiązanie dla słuchowców), pdf lub w formacie tzw. ściągi

MINUSY:

  • fiszki mogłyby zawierać dodatkowo zapis fonetyczny każdego słówka

Podsumowując, Fiszkoteka to bardzo przyjazna i łatwa metoda systematycznej nauki słówek. Z pewnością spodoba się tym z Was, którzy cenią sobie naukę online i sami nie mają czasu, aby uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych. Warto jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu jest tu regularność – np. 10-20 minut dziennie. Bez naszego zaangażowania i  motywacji metoda ta będzie dużo mniej efektywna.

A na koniec obiecany KONKURS:) Mam dla Was 3 zestawy zawierające aż 3 dowolnie wybrane kursy dostępne w sklepie Fiszkoteki dla 3 osób, które w komentarzach pod tą recenzją dokończą zdanie: “Lubię uczyć się słówek, ponieważ…” Ja wybiorę trzy najbardziej kreatywne odpowiedzi i zwycięzcy zostaną nagrodzeni wybranymi przez siebie kursami. Konkurs trwa od momentu publikacji do 15.12 do godziny 23:59. Wyniki zostaną opublikowane pod tym postem, następnego dnia oraz na moim fanpage’u na Facebooku.

*UPDATE*

Z przyjemnością informuję, że wybrane kursy powędrują do:

Kasi, Justyny B oraz Sylwii

Serdecznie gratuluję!

Pozostałym bardzo dziękuję za udział i zachęcam do zabawy następnym razem. Wielka szkoda, że nie mogę niestety nagrodzić wszystkich:(

REGULAMIN

1. Organizatorem konkursu jest blog Trenera Języka Angielskiego: trenerangielskiego.com

2. Konkurs trwa od momentu publikacji do 15 grudnia 2016 roku do 23:59 czasu polskiego.

3. Zadanie konkursowe polega na dokończeniu zdania „Lubię uczyć się słówek, ponieważ…” i umieszczenie go w komentarzu do niniejszej recenzji.

4. Nagrodę w konkursie stanowią 3 zestawy, z których każdy zawiera 3 dowolne kursy wybrane przez zwycięzcę. Fundatorem nagród w konkursie jest portal do nauki słownictwa Fiszkoteka.pl.

5. Zwycięzcami zostaną te osoby, których odpowiedzi zostaną przeze mnie uznane za najbardziej kreatywne.

6. Wzięcie udziału w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie podanych danych osobowych w celu wyłonienia zwycięzców, nawiązania kontaktu oraz dostarczenia nagrody w przypadku ewentualnej wygranej.

7. Zwycięzca zostanie poinformowany o wygranej drogą mejlową

8. W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą w ciągu 48h od momentu opublikowania wyników, organizator zastrzega sobie prawo do wyłonienia innego zwycięzcy.

9. Wyniki konkursu zostaną opublikowane po jego zakończeniu pod niniejszym wpisem na blogu. Stosowna informacja zostanie również udostępniona na Facebooku.

10. Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją treści tego regulaminu.

*GOOD LUCK!*