Jak promować markę osobistą na Instagramie
Muszę się Wam przyznać, że bardzo ale to bardzo lubię Instagrama. Jest łatwy w obsłudze, intuicyjny, pozwala tworzyć treści w dosłownie kilka sekund i docierać do społeczności w sposób zdecydowanie szybszy i bardziej angażujący wizualnie niż typowy wpis na Facebooku. Nie wiem, czy wiecie, ale Instagram jest obecnie najlepiej rozwijającą się aplikacją społecznościową na świecie (ponad 700 milionów użytkowników!), która już dawno zostawiła daleko w tyle nie tylko Twittera, ale również fenomen ostatnich lat – Snapchata oraz depcze Facebookowi (prawie 2 mld użytkowników) po piętach. Czy tego chcemy, czy nie Instagram jest aktualnie najpopularniejszym medium społecznościowym, a dzięki regularnie pojawiającym się nowym funkcjom uatrakcyjniającym użytkownikom tworzenie i dzielenie się treścią, utrzymuje się na topie już od kilku lat.
Jak więc wykorzystać potencjał tej aplikacji, aby skutecznie promować swoją markę osobistą w branży edukacyjnej i jakie korzyści mogą z tego wyniknąć – o tym właśnie przeczytacie w dzisiejszym wpisie na blogu.
Już od jakiegoś czasu mialam ochotę podjąć ten temat, po pierwsze dlatego, że zauważyłam, że Instagram w branży edukacyjnej nie jest jeszcze zbyt popularny, a sporo osób ma problemy z aktywnym prowadzeniem swojego konta w sposób, który generowałby zaangażowanie wśród obserwujących. Po drugie doskonale pamiętam sytuację sprzed kilku miesięcy, kiedy to miałam przyjemność poprowadzić prelekcję na Zlocie Metodyków eduNation. Zapytałam wtedy obecnych na sali, czy ktokolwiek z nich używa Instagrama lub Instastories na co dzień i promuje w ten sposób własny biznes. Byłam wtedy bardzo zaskoczona tym, że zaledwie klika osób podniosło rękę. To sprawiło, że pomyślałam nad stworzeniem takiego mini poradnika na temat Instagrama dla wszystkich tych z Was, którzy chcieliby dołączyć do społeczności instagramersów, ale zupełne nie wiedzą jak się do tego zabrać.
Jeżeli więc już od jakiegoś czasu prowadzicie działalność w internecie i do tej pory nie założyliście jeszcze konta na Instagramie, to mam nadzieję, że po lekturze tego wpisu ten stan się zmieni. Ten artykuł pomoże także tym, którzy swoje konta już posiadają, ale nie mają pomysłu na to, jak je prowadzić oraz jakie treści mogłyby być potencjalnie atrakcyjne dla ich obserwatorów. W dzisiejszym tekście postaram się przede wszystkim pokazać zalety prowadzenia konta na Instagramie oraz pomysły na to, jak to robić skutecznie, aby nie tylko przyciągać potencjalnych klientów, ale również efektywnie budować swoją markę osobistą za pomocą tej aplikacji.
Dlaczego warto mieć konto na Instagramie?
Przede wszystkim dlatego, że jest to medium, które doskonale wpisuje się w oczekiwania współczesnych internautów. Od czasów, kiedy to Facebook święcił pierwsze triumfy wiele się zmieniło i obecnie istnieje dużo większe zapotrzebowanie na treść łatwą, przyjemną i przede wszystkim – miłą dla oka. To dlatego tak łatwo lajkujemy estetyczne zdjęcia wnętrz, zdjęcia ładnych krajobrazów, kwiatów czy niezwykle popularne flat lays, czyli po prostu ujęcia z lotu ptaka. Coraz mniej istotna staje się treść w formie tekstu, a coraz bardziej – strona wizualna. Wydaję mi się, że tego trendu już raczej nie da się zatrzymać, a im szybciej to zrozumiemy tym lepiej dla naszej marki i tym szybciej możemy podjąć odpowiednie kroki, aby jeszcze skuteczniej ją promować.
Ponadto Instagram posiada szereg funkcji, które pomagają tworzyć treści atrakcyjne i angażujące społeczność, czyli de facto najważniejsze cechy, które powinien posiadać każdy dobry post. Zamiast tekstu, możemy użyć emotikonek, zamiast jednego zdjęcia – możemy wgrać tzw. karuzelę, a dzięki Instastories w kilka sekund możecie stworzyć przekaz, który znacznie lepiej zaangażuje waszych odbiorców niż niejeden wpis na blogu czy Facebooku. Tego typu treści możecie tworzyć zupełnie spontanicznie, bez jakiejkolwiek obróbki, która na Instastories jest wręcz niewskazana i w ten sposób opowiadać swoją wyjątkową historię, zapraszając nowe osoby do obserwowania Waszego konta oraz co za tym idzie – Waszej oferty.
Co pokazywać na Instagramie?
Często słyszę wokół siebie negatywne komentarze dotyczące obecności na Instagramie, zwłaszcza wśród osób w moim wieku lub starszych. Pojawiają się opinie, że to zwykły lans, sztucznie wykreowana społeczność i przede wszystkim odzieranie z prywatności. Z żadną z tych opinii nie mogę się zgodzić. Przede wszystkim to MY i tylko MY decydujemy, ile tak naprawdę chcemy pokazać w sieci – nikt nikomu nie każe publikować intymnych zdjęć. Swoją drogą konto firmowe nie jest chyba najlepszym do tego miejscem. Po drugie społeczność nawet ta wykreowana wyłącznie w wirtualnym świecie jest nam niezbędna do tego, aby nie tylko promować naszą ofertę, ale również (jak to ma miejsce w moim przypadku) generować ruch na blogu oraz utrzymywać wizerunek eksperta w danej dziedzinie. Bez społeczności, bez aktywnych obserwatorów prowadzenie konta na Instagramie nie ma najmniejszego sensu.
No właśnie, jak więc przyciągnąć obserwatorów do naszego konta i sprawić, żeby zostali z nami na dłużej oraz jak pokazać im, że mamy ciekawą ofertę? Zacznijcie od angażujących postów!
Posty, które wzbudzają zaangażowanie
Opowiem Wam, jak to wygląda u mnie, ale wydaje mi się, że poniższe przykłady są dość uniwersalne i sprawdzą się w przypadku większości kont.
prywata – co tu dużo gadać – lubimy sobie podglądać innych przez dziurkę od klucza, a więc tego typu posty naturalnie wzbudzają zainteresowanie; np. zdjęcia z wakacji, tego, co aktualnie czytamy, jak spędzamy czas wolny, zdjęcia ulubionej kawy, jedzenia itd.
selfie – ludzie na Instagramie kochają twarze, po prostu:)
backstage – wszelkie zdjęcia pokazujące nad czym właśnie pracujecie, jak wygląda Wasza praca od kuchni, z jakich materiałów korzystacie itp.
posty będące powiadomieniem o nowym wpisie – nie tylko wzbudzają zainteresowanie, ale również pomagają zwiększyć ruch na blogu
zdjęcia z wydarzeń branżowych – pokazują, że to, co robicie jest nie tylko pracą, ale też pasją, że się rozwijacie i zdobywacie nowe umiejętności
zdjęcia ciekawych materiałów do nauki – często stanowią źródło inspiracji dla obserwujących
zdjęcia kawy i kwiatów;) – przypuszczam, że głównie ze względu na estetykę
- posty motywacyjne – motywują do działania, a często również skłaniają do refleksji
Do angażujących postów warto dorzucić również moje ulubione Instastories ze względu na bardziej atrakcyjną i bezpośrednią formę przekazu. Możecie pokazywać urywki z zajęć, opowiadać o tym, jak wygląda wasz dzień, zapraszać na eventy przez Was organizowane – słowem przedstawiać wszystko to, co może zainteresować potencjalnych klientów.
Dobrym pomysłem może być również jakiś cykl filmików, który sprawi, że wasi obserwatorzy przyzwyczają się do otrzymywania ciekawych treści w takiej formie regularnie. U mnie jest to seria #InstaSlang, która cieszy się na moim profilu coraz większym zainteresowaniem, ale Wy możecie wymyślić coś innego, co będzie spójne z Waszym wizerunkiem.
Korzyści
Prowadząc aktywne konto na Instagramie macie okazję nie tylko być bliżej potencjalnych klientów, ale również dać się poznać od strony mniej formalnej i niejako od kuchni, co często wpływa na podjęcie decyzji o wybraniu danej oferty. W końcu jesteśmy znaczniej bardziej skłonni wybrać ofertę konkretnej szkoły, jeśli ta po prostu bardziej nam się podoba. Coraz częściej czynnikiem decydującym wcale nie jest cena czy lokalizacja, ale właśnie wizerunek, który marka stworzyła wokół siebie. Ponadto, obecnie internauci wymagają od firm bezpośredniego kontaktu, zaangażowania i reagowania na ich sugestie – to wszystko możecie w bardzo łatwy sposób robić na Instagramie budując w ten sposób pozytywny wizerunek firmy. Relacja między firmą, a klientem jeszcze nigdy nie była tak bliska i bezpośrednia, dlatego warto o tym pamiętać budując image marki w sieci.
Jak zacząć?
Na koniec trochę spraw technicznych. Jeśli posiadacie konto prywatne i chcecie je zamienić na biznesowe, to wystarczy, że w profilu zaznaczycie opcję „Przełącz na profil biznesowy”. Posiadanie takiego konta ma swoje plusy i minusy. Zaletą jest zdecydowanie dostęp do statystyk i możliwość publikowania postów sponsorowanych, wadą – słabsze zasięgi organiczne niż te dotyczące konta osobistego. Instagram, podobnie jak Facebook, zarabia na promowaniu postów, a więc często mimo popularności Waszego konta posty mogą docierać do mniejszej liczby obserwatorów, niż byście sobie tego życzyli i to tylko dlatego, że konto jest firmowe, a nie prywatne. Pamiętajcie też, że jeśli przełączycie się na konto biznesowe, będzie ono dostępne dla każdego i nie będziecie już mieli opcji weryfikowania obserwujących. W każdej chwili macie też opcję powrotu do profilu osobistego.
Jeśli macie ochotę, to możecie również w bardzo łatwy sposób podpiąć swoje konto na Instagramie do Waszego fanpage’a, jeśli taki prowadzicie. Wystarczy, że wejdziecie w Ustawienia w prawym górnym rogu waszego fanpage’a, następnie wybierzecie Instagram w panelu po lewej, później Dodaj Konto, a następnie zalogujecie się używając swojego nicka na Instagramie oraz hasła oraz klikniecie Zatwierdź. Konta zostaną połączone, a wasz instagramowy strumień zdjęć będzie dostępny dla waszych fanów również z poziomu Facebooka.
Przy okazji polecam Wam jeszcze kilka kont z branży językowej, które obserwuję i które bardzo mi się podobają nie tylko pod względem wizualnym, ale również merytorycznym. Polecam Wam zapoznać się z nimi, jeśli jeszcze ich nie znacie, ponieważ stanowią doskonałe źródło inspiracji. Zwróćcie uwagę, że każde z tych kont prowadzone jest w zupełnie inny sposób, a wszystkie generują równie duże zaangażowanie wśród obserwujących.
@panodfrancuskiego – wiadomo, najlepsza stylówka na Insta;)
@madouenfrance – piękne zdjęcia Francji i ciekawostki kulturowe
@coludziepowiedza.co – piękne, estetyczne zdjęcia i ciekawostki językowe
@gettinenglish – dużo postów językowych i regularne instastories
@madamepolyglot – dużo zdjęć z podróży i angażujące treści
Mam nadzieję, że swoim wpisem zdołałam was przekonać do założenia konta na Instagramie. Myślę, że jest to doskonały sposób na promowanie marki osobistej, szczególnie w naszej branży. Szczerze mówiąc, to mogłabym na ten temat napisać dużo więcej, jednak wątpię, aby ktokolwiek z Was byłby w stanie dotrwać do końca takiego elaboratu;) Na koniec chciałabym jeszcze wspomnieć, że Instagram rządzi się nieco innymi prawami niż Facebook i trochę trudniej go rozkręcić, ale mimo wszystko sądzę, że warto korzystać z tego środka przekazu również dlatego, aby zwyczajnie w świecie nie zostać w tyle za konkurencją.
Ciekawa jestem czy taka tematyka na blogu przypadła Wam do gustu i czy mielibyście ochotę na więcej wpisów na temat promowania marki osobistej w mediach społecznościowych. Będzie mi bardzo miło, jeśli dacie mi znać w komentarzach na dole. Jeżeli macie konta na Instagramie, to koniecznie zostawcie mi tam do nich link:) Bardzo chętnie się z nim zapoznam!