33 pomysły na pracę domową online
W moim poprzednim wpisie podzieliłam się z Wami moimi ulubionymi sposobami na oszczędzanie czasu na co dzień i cieszę się, że ta tematyka, której jeszcze nie poruszałam na blogu, przypadła Wam do gustu. Z komentarzy pod wpisem oraz na moim fanpage’u na Facebooku wywnioskowałam, że ze szczególnym zainteresowaniem spotkał się punkt dotyczący zadawania pracy domowej online.
Ostatnio zdałam sobie sprawę, że regularne zadawanie pracy domowej w takiej formie może nie być wcale takie proste jak się wydaje i wymaga nie tylko kreatywności, ale i znajomości różnych stron czy narzędzi. Postanowiłam więc rozwinąć ten wątek i dziś przedstawiam Wam drodzy lektorzy moje 33 pomysły na pracę domową online właśnie:)
Jednocześnie chciałabym podkreślić, że wbrew pozorom, nie jestem wcale przeciwniczką zadawania pracy domowej w formie materiałów kserowanych i uważam, że nie ma w tym nic złego. W mojej pracy do każdego słuchacza podchodzę indywidualnie i biorę pod uwagę jego osobiste preferencje. Wśród moich uczniów znajdują się zarówno fani ćwiczeń online, jak i ich zagorzali przeciwnicy, dlatego formę każdej pracy domowej ustalam z moimi klientami indywidualnie.
Sama natomiast wolę zadawać pracę domową w formie elektronicznej przede wszystkim ze względu na dużą oszczędność czasu, wygodę i jej bardziej ekologiczny charakter. Pomyślcie, ile można zaoszczędzić papieru rezygnując z ciągłego kserowania! Przy dużej liczbie uczniów ma to ogromne znaczenie, również z perspektywy kosztów ponoszonych na toner czy tusz do drukarki oraz ryzy papieru.
Mam nadzieję, że poniższe zestawienie będzie stanowić dla Was nie tylko swego rodzaju ściągawkę, ale również źródło inspiracji, które pomoże Wam w układaniu nieszablonowych zadań domowych bez większego wysiłku (i czasu spędzonego na planowaniu!).
33 pomysły na pracę domową online
1. Darmowa strona z ćwiczeniami
Chyba najprostszy sposób na przećwiczenie np. konkretnego zagadnienia gramatycznego. Ja najczęściej korzystam ze stron, które pokazują zarówno wynik, jak i popełnione błędy. Dzięki temu słuchacz może sam sobie sprawdzić taką pracę domową, a razem omawiamy tylko problematyczne przykłady.
Moje ulubione to m.in.: Engly, Learn English Feel Good, Ang.pl, ale podobnych stron są w sieci setki
2. Filmik do obejrzenia np. na Voice Tube
O tym narzędziu wspomniałam ostatnio w Inspiracjach czerwca więcej jeśli chcecie dowiedzieć się o niem czegoś więcej, to zapraszam do lektury. Co do samej pracy domowej, to ja zostawiam słuchaczowi wolną rękę i zachęcam go do samodzielnego wybrania tematu filmiku, który najbardziej go interesuje. Pomagam jedynie w doborze poziomu. Na lekcji omawiamy to, co uczeń zobaczył i ewentualnie ciekawe słówka.
3. 10 minut na Voscreen
Voscreen działa podobnie jak narzędzie u góry, jednak w przypadku tej aplikacji słuchanie jest już bardziej aktywne. O Voscreen pisałam również w Inspiracjach marca.
4. Przygotowanie interesującego newsa
Idealną stroną do tego jest popularny portal News in Levels. Uczeń wybiera news, który najbardziej go interesuje i opracowuje według uznania.
5. 10 minut z aplikacją Knoword
Taka forma pracy domowej z pewnością spodoba się bardziej zaawansowanym słuchaczom chcących poćwiczyć słownictwo. Gwarantuję, że na 10 minutach się nie skończy, bo gra niesamowicie wciąga:)
6. Opracowanie podcastu
W ramach ćwiczenia rozumienia ze słuchu często polecam uczniowi posłuchanie wybranego podcastu np. na podcastsinenglish.com. Na lekcji opowiada mi, czego się dowiedział. Czasem proszę słuchacza, aby przesłał mi temat wybranego podcastu przed lekcją – wtedy ja układam do niego kilka ogólnych pytań kontrolnych i zwracam uwagę na przydatne słownictwo.
7. Test lub listening na Elllo
Na tej stronie jest tak duży wybór testów i nagrań, że można dopasować coś praktycznie do każdego omawianego tematu. Często sprawdzam czy nie ma tam quizu, który ładnie współgrałby z tematem moich zajęć i jeśli taki znajduję i jest na odpowiednim poziomie, to zadaję go w ramach pracy domowej.
8. Obejrzenie jednego odcinka ulubionego serialu w oryginale
Z oczywistych powodów jedna z przyjemniejszych form pracy domowej:) Lubię zadawać ją na weekend lub jeśli uczeń wybiera się na urlop. Najczęściej słuchacze mają swoje ulubione tytuły, jednak jeśli nie macie pomysłu, jaki serial zaproponować to możecie skorzystać z moich podpowiedzi.
Seriale z napisami dostępne są za darmo na stronie GoMovies, chociaż ja polecam moim słuchaczom również subskrypcję Netflixa (<3).
9. Obejrzenie wybranego TED-a
Dla bardziej zaawansowanych słuchaczy. Słuchacz sam wybiera długość filmiku i tematykę np. z dostępnych na stronie z playlistami. Zwykle polecam uczniom obejrzenie danego filmiku dwa razy – najpierw bez, a później z napisami.
10. Obejrzenie filmiku na edTED
Ustalenia jak wyżej, z taką różnicą, że tym razem do filmików dołączone są również pytania w zakładce Think.
11. Rozwiązanie quizu na stronie Buzzfeed
Tego typu testy mogą stanowić atrakcyjne wprowadzenie do tematu lekcji, a na Buzfeed jest ich całe mnóstwo. Warto sprawdzić, czy nie ma tam akurat quizu związanego z tematyką Waszych zajęć.
12. Przeczytanie artykułu online
Mnóstwo czytelniczych propozycji znajdziecie w moim wpisie „Jak i co czytać po angielsku”.
13. 10 minut z wybraną aplikacją do nauki angielskiego
Większość z moich słuchaczy regularnie korzysta z aplikacji Memrise, Duolingo czy Busuu. W ramach pracy domowej zadaję im przykładowo 3 sesje nauki po 10-15 minut między naszymi zajęciami a kolejnymi. Na lekcji omawiamy np. najciekawsze nowe słówka.
14. Samodzielny research w internecie
Fajny sposób na kontynuację tematu omawianego na zajęciach. Uczeń ma za zadanie zgłębić konkretne zagadnienie samodzielnie – czy to gramatyczne czy kulturowe. Czasem zdarza się, że uczniowie, których dana tematyka szczególnie zainteresowała sami przynoszą mi na zajęcia artykuły z dodatkowymi informacjami, które znaleźli w internecie:)
15. Quiz na TubeQuizard
Kolejne narzędzie, które świetnie sprawdza się w przypadku pracy domowej. Wystarczy polecić słuchaczowi, aby wybrał z menu aktualnie omawiane zagadnienie gramatyczne i posłuchał, jak używane jest ono w praktyce. Do tego oczywiście test na rozumienie i niebanalna praca domowa gotowa;)
16. Wysłuchanie podcastu na BBC Learning English
Podcasty BBC zna chyba każdy nauczyciel. Czasem korzystam z nich na zajęciach, ale zdecydowanie częściej służą mi w ramach pracy domowej. Dobrym pomysłem może być również zachęcenie uczniów do tygodniowego wyzwania – np.słuchanie jednego podcastu dziennie. Na koniec feedback w postaci ułożenia podcastów np. w kolejności od najciekawszego do najnudniejszego.
17. Przeczytanie fragmentu e-booka
Kolejny pomysł na challenge – tym razem czytelniczy:) Na stronach ESL-BITS.net oraz English E-Books znajdziecie wybór darmowych e-booków, których fragmenty do przeczytania możecie uczniom zadawać z tygodnia na tydzień. Na koniec wyzwania oczywiście – dyskusja o książce i wrażeniach po jej przeczytaniu.
18. Założenie bloga klasowego
Sama nie praktykowałam tego pomysłu, ale wiem, że sprawdza się dobrze u innych nauczycieli, którzy uczą większe grupy, zwłaszcza w szkołach publicznych. Myślę, że założenie klasowego bloga nie tylko pobudzi wyobraźnię, ale również pomoże ćwiczyć pisanie, którego uczniowie tak nienawidzą;)
19. Zadawanie pytań przez aplikację HiNative
O tej aplikacji pisałam już w Inspiracjach czerwca. Uczeń ma za zadanie zadać native speakerom kilka pytań dotyczących wybranego zagadnienia przerabianego na zajęciach.
20. Dyskusja na Fejsie
Uczeń ma za zadanie polubić jakiś anglojęzyczny fanpage na Facebooku i zostawić komentarz pod wybranym postem. Można dodatkowo ustalić też np. limit słów/zdań w komentarzu.
21. Zdjęcie na Instagramie + hashtagi
Kreatywna praca domowa dla aktywnych użytkowników Instagrama (<3). Niestety wśród moich uczniów stanowią oni jedynie niewielki procent, ale gdyby było ich więcej to taką pracę domową zadawałabym regularnie:) Zadanie polega na zrobieniu zdjęcia, które wiąże się w jakiś sposób np. z tematem lekcji i opisania go angielskimi, wymyślonymi przez siebie hashtagami, aby najlepiej pasowały do zdjęcia.
22. Stworzenie zabawnego mema
Korzystając z jednej z wielu stron do tworzenia memów w sieci, uczeń musi stworzyć mema, który w jakiś sposób wiąże się z tematem zajęć, lub np. będzie zawierał konkretną strukturę gramatyczną czy słówko.
23. Śpiewanie ulubionych piosenek na Lyrics Training
Opcja, która na pewno spodoba się muzykalnym uczniom:)
24. Stworzenie napisów do wybranego filmiku
O tej metodzie nauki pisałam w artykule „Jak samodzielnie ćwiczyć wymowę – poradnik w 7 krokach”. Zajrzyjcie koniecznie!
25. Obejrzenie filmiku o danej strukturze gramatycznej na YouTubie
Bardzo lubię zadawać ten rodzaj pracy domowej, bo oszczędza czas na tłumaczenie wszystkiego na lekcji. A forma video sprawi, że uczniowie nie poczują nawet, że oglądając filmik jednocześnie uczą się gramatyki:) Świetne filmiki znajdziecie np. na kanałach Papa English (<3) oraz EngVid.
26. Obejrzenie anglojęzycznego vloga
Vlogi to w obecnych czasach już praktycznie mini seriale kręcące się wokół życia danego vlogera. Plusem wykorzystywania ich na zajęciach jest fakt, że to rewelacyjne źródło mowy potocznej. W ramach pracy domowej można polecić uczniowi obejrzenie jakiegoś odcinka i znalezienie np. 10 slangowych wyrażeń, których użył autor.
Jeśli nie macie pomysłu na kanały warte uwagi, zajrzyjcie na moją listę we wpisie o uczeniu się angielskiego od vlogerów.
27. Oglądanie angielskiej telewizji
Wystarczy 15-20 minut np. na stronie Watch Freeview.
28. Posłuchanie anglojęzycznego radia
Pamiętacie stronkę Radio.Garden, którą dzieliłam się z Wami w Inspiracjach lutego? Idealnie nada się ona do wykorzystania w ramach pracy domowej. Uczeń może samodzielnie wybrać radiostacje z różnych krajów anglojęzycznych, a na lekcji porównać wrażenia dotyczące tematyki, akcentów, słownictwa itd.
29. Hashtagi na Twitterze
Tym razem pomysł dla tych uczniów, którzy aktywnie korzystają z Twittera. Uczeń ma za zadanie przygotować listę 10 najpopularniejszych hashtagów z danego dnia i na lekcji wyjaśnić czego one dotyczą. Można również zamienić to ćwiczenie w pracę pisemną i dodać twitterowy limit 140 znaków:)
30. Rozwiązanie testu na słownictwo
Bardzo fajny znajdziecie na stronie słownika Meriam-Webster. Można dodać element rywalizacji i polecić słuchaczom, aby spróbowali zapisać się na listę najlepszych wyników. Propozycja dla bardziej zaawansowanych.
31. Ułożenie krzyżówki
Korzystając z darmowego kreatora (np. tego), uczeń ma za zadanie ułożyć krzyżówkę dla pozostałych uczniów w grupie. Łamigłówka musi zawierać np. słownictwo z ostatniej lekcji.
32. Obejrzenie wybranego filmiku na ESLVideo
Świetna baza krótkich filmików z opracowanymi pytaniami. Nic, tylko zadawać!;)
33. Aktywne czytanie
Przy pomocy narzędzie Read Theory uczeń może samodzielnie w domu poćwiczyć umiejętność czytania ze zrozumieniem odpowiadając na pytania do podanego tekstu. Dla poziomów od Intermediate wzwyż.
I to już wszystkie moje propozycje na pracę domową online, Przyznam, że dawno już się tak nie napracowałam podczas pisania;) Mam nadzieję, że pomysły z listy pomogą Wam w codziennej pracy i zainspirują do regularnego zadawania pracy domowej online:)
Który pomysł najbardziej się Wam podoba? Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się swoimi spostrzeżeniami na dole w komentarzach:)