Strefa Lektora

Najlepsze strony z inspiracjami na zajęcia konwersacyjne

Właśnie zorientowałam się, że minął dokładnie rok od kiedy na moim blogu poruszałam temat prowadzenia konwersacji. Poprzedni wpis, który przy okazji serdecznie Wam polecam, dotyczył głównie tego, jak moim zdaniem efektywne zajęcia konwersacyjne powinny wyglądać i co zrobić, aby słuchacz wyszedł z nich z poczuciem, że się czegoś nauczył. Sądząc po rozmowach z moimi uczniami czasem zdarza się, że lektorzy nie mają pomysłu, jak takie zajęcia przygotować i w rezultacie lekcja mija po prostu na luźnej pogadance. Aby zaoszczędzić Wam trochę czasu, poniżej przygotowałam listę z gotowymi materiałami do zajęć konwersacyjnych, z których sama regularnie korzystam i które nie raz wybawiły mnie z opresji;)

#1 Conversation Questions for the ESL/EFL Classroom

Jeżeli nie macie danego dnia weny – warto zacząć od tej strony. To chyba najdłuższa i najbardziej różnorodna lista tematów do konwersacji, jaką znam.

#2 ESL Conversation Questions

Również duży wybór tematów. Wystarczy tylko kliknąć to, co nas interesuje:)

#3 Ted Ed (+zakładka “Discuss”)

Uwielbiam przygotowywać zajęcia konwersacyjne na podstawie filmików. Tu macie jedne z ciekawszych w sieci i dodatkowo Guided Discussion do każdego filmiku podane na tacy:D

#4 Learn English Today (Business English)

Jeśli uczysz Business English, tu znajdziesz przykłady ciekawych pytań do rozgrzewki przed zajęciami.

#5 Viral ELT

Propozycja dla bardziej zaawansowanych słuchaczy. Blog nauczyciela angielskiego, który zawiera wybór krótkich filmików (virali), do których opracowano pytania do dyskusji oraz dodatkowe ćwiczenia utrwalające słownictwo. Bardzo polecam!

#6 ESL Discussions

Jedna z moich ulubionych stron. Każdy temat zawiera zestaw pytań dla dwóch słuchaczy, co bardzo się przydaje w przypadku dyskusji w parach.

#7 Breaking News English (Mini Lessons)

Idealne gotowce, nic tylko drukować:) Krótki adaptowany tekst z prasy, do którego mamy ćwiczenia ze słownictwa oraz tematy do dyskusji. Mała rada: żeby wyzwanie było większe, dla poziomu zaawansowanego zwykle wyszukuję tekst oryginalny, z którego korzystano.

#8 English Current

Ponownie dość pokaźny zbiór tematów do konwersacji, które przydadzą się np. podczas rozgrzewki.

#9 Conversation Starters (Would you rather…?) – Adults

Coś, co zawsze działa w przypadku młodzieży;) Dobre pytanie z Would you rather…? wcale nie tak łatwo wymyślić – w przypadku problemów z kreatywnością z pomocą przychodzi właśnie ta stronka:)

#10 Conversation Starters (Would you rather…?) – Kids

A tu to samo, tylko wersja dla dzieci.

Mam nadzieję, że powyższa lista zaoszczędzi Wam trochę czasu w ciągu dnia:) Jeżeli korzystacie z innych stron zawierających podobne materiały, a ja o nich nie wspomniałam, to podzielcie się proszę nimi pod tym wpisem, a ja i inni lektorzy na pewno będą Wam wdzięczni:)