10 sposobów na naukę angielskiego bez wychodzenia z domu
W ciągu ostatnich kilku tygodni świat zmienił się nie do poznania. Zdecydowana większość z nas musiała w ekspresowym tempie przestawić się nie tylko na pracę czy naukę zdalną, ale również spędzanie wolnego czasu w zaciszu własnego domu. Jeżeli chcecie i oczywiście możecie wykorzystać tę okazję do nadrobienia językowych zaległości, to bardzo Was do tego namawiam! Być może właśnie teraz znajdzie się czas na to, aby wreszcie przeczytać tę książkę w oryginale, na którą wcześniej brakowało ochoty, albo obejrzeć kolejny sezon ulubionego serialu, ale tym razem – bez napisów? Poniżej znajdziecie 10 pomysłów na to, w jaki sposób możecie dobrze spożytkować nieoczekiwane nadwyżki czasu i energii i zakończyć okres kwarantanny z nowymi umiejętnościami – nie tylko językowymi!
1. Książka w dłoń!
Na regularne czytanie zawsze brakuje czasu, prawda? Może więc właśnie teraz warto się z tym zmierzyć? Dla poziomów początkujących najlepsze będą tzw. readersy, czyli uproszczone wersje popularnych książek, które bez problemu zamówisz online. Dla poziomów średnio zaawansowanych i wyższych polecam oryginały w wersji z polskim tłumaczeniem na stronie obok np. z oferty wydawnictwa Ze Słownikiem. Zaawansowani mogą spokojnie pokusić się o przeczytanie czegoś w oryginalnej wersji językowej. Warto jednak pamietać, że nawet wówczas książka może okazać się wyzwaniem i to zupełnie normalne, że nie wszystkie słowa będą zrozumiałe. Jeśli rozumiesz mniej więcej 70-80% treści, ciągle możesz czerpać przyjemność z czytania więc nie ma sensu się poddawać! Najlepszy wybór ciekawych pozycji do kupienia online jeśli chodzi o literaturę, ale również sztukę, różnego rodzaju albumy czy pozycje non-fiction znajdziecie w ofercie księgarni Bookoff.
2. Zostań studentem Ivy League
Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o tym, aby zostać absolwentem jakiegoś kierunku na Yale czy Harvardzie, to teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak się stało:) Na tej stronie stronie znajdziesz ponad 300 000 zupełnie darmowych kursów o zróżnicowanej tematyce, do których można dołączyć w wolnej chwili. Wyjść z kwarantanny z certyfikatem prestiżowej Ivy League – to dopiero coś!
3. Odwiedź wirtualne muzeum
Nie tylko uczelnie przyciągają chętnych darmowymi zasobami. Również najsłynniejsze muzea świata udostępniają swoje wnętrza zwiedzającym – wybierz się na wirtualny spacer po jednym z nich! Ja oczywiście zachęcam do odwiedzin tych w krajach anglojęzycznych:
National Portrait Gallery, Londyn
4. Trenuj po angielsku
Jeśli ćwiczysz w domu – wybierz trening w angielskiej wersji językowej. Na YouTube znajdziesz dziesiątki kanałów i trenerów, z którymi nie tylko poprawisz kondycję fizyczną, ale również językową.
5. Przeczytaj e-booka lub posłuchaj audiobooka
Jeśli od tradycyjnych książek wolisz ich wersję elektroniczną lub audio, to koniecznie musisz odwiedzić moje ulubione strony, na których znajdziesz mnóstwo darmowych pozycji:
– Librivox
– ESL-bits
Jeśli nie jesteś pewien, którą książkę wybrać, sięgnij po tę, którą już znasz w języku polskim. Unikniesz problemów ze zrozumieniem fabuły!
6. Zrób sobie przegląd prasy
Nie chce Ci się czytać całej książki, albo po prostu wolisz krótsze teksty? Zaopatrz się w jakieś anglojęzyczne czasopismo! Dawno już minęły czasy, kiedy trzeba było o nie prosić znajomych z zagranicy;) Teraz większość tytułów dostępna jest online na stronie Empiku, gdzie również i ja się zaopatruję. A oto moje propozycje:
– jeśli chcesz poćwiczyć mowę potoczną i slang – najlepsze będą tabloidy. Wybierz In Touch, Hello lub Life & Style
– jeśli lubisz wywiady ze znanymi ludźmi – wybierz magazyn People
– jeśli interesuje Cię, co piszczy w brytyjskich wyższych sferach – spodoba Ci się Tatler
– jeśli chcesz poczytać coś intelektualnie stymulującego – sięgnij po The New Yorkera
– jeśli najbardziej interesują cię wiadomości ze świata – wybierz The Guardian Weekly lub Time
Zachęcam też do śledzenia profilu @trener_angielskiego na Instagramie, gdzie w każdą niedzielę o 10:00 w stories znajdziecie Prasówkę, czyli mój subiektywny przegląd najciekawszego słownictwa z anglojęzycznej prasy.
7. Wkręć się w dobry serial
Na pewno doskonale wiesz, jak ważna jest nauka języka z autentycznych źródeł. Takim źródłem może okazać się dla Ciebie Twój ulubiony serial! Jeśli jesteś na poziomie średnio zaawansowanym – podczas oglądania wyłącz angielskie napisy chociaż na chwilę, a jeśli możesz pochwalić się poziomem zaawansowanym – w ogóle z nich zrezygnuj. Nawet nie zauważysz, kiedy perypetie ulubionych bohaterów staną się dla Ciebie coraz łatwiejsze do śledzenia, a wyłapywanie nowych słówek – ekscytującą wieczorną rozrywką:) Sporo moich propozycji anglojęzycznych seriali znajdziesz TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ. A jeśli chodzi o nowości rodem z Wielkiej Brytanii, to pod względem językowym bardzo polecam Sex Education oraz Fleabag.
8. A może zajęcia online z lektorem?
Jeśli do tej pory brakowało czasu na zajęcia stacjonarne, może warto zastanowić się nad spotkaniami online? Zaoszczędzony teraz czas na dojazdach do pracy czy szkoły możesz wykorzystać na np. 60-minutową lekcję z nauczycielem. Największą zaletą takich zajęć jest oczywiście natychmiastowa informacja zwrotna – dobry lektor wyłapie błędy i pomoże wytyczyć kierunek nauki na czas współpracy. Koniec z poruszaniem się po omacku w gąszczu materiałów i metod!
9. Zaplanuj naukę z moim e-bookiem „Misja: angielski. Ucz się skuteczniej!”
Nie byłabym sobą gdybym nie wspomniała przy okazji o moim flagowym produkcie, który szczególnie teraz może pomóc Ci w planowaniu efektywnej nauki. Jeśli czytasz tego bloga regularnie, a jakimś cudem jeszcze nie masz mojego e-booka, to gorąco zachęcam do zaopatrzenia się w swój egzemplarz.
Promocja! Do piątku 3.04 do 00:00 kupisz e-booka w wyjątkowo atrakcyjnej cenie 29 zł!
10. Naucz się nowej umiejętności – oczywiście po angielsku:)
Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i nauczyć się czegoś nowego biorąc udział w kursie online np. na popularnej platformie Skill Share. Wybór kursów jest naprawdę olbrzymi, a wiele z nich jest zupełnie za darmo!
Mam nadzieję, że moje propozycje szlifowania angielskiego w domowym zaciszu przypadły Wam do gustu i że pomogą Wam pozostać w kontakcie z językiem w tym trudnym czasie . Dajcie znać, który punkt z listy macie zamiar wykorzystać w praktyce!:)