10 najlepszych stron z angielskimi podcastami
Dzisiejszy wpis powstał ponieważ ostatnio kilku słuchaczy zadało mi pytanie odnośnie stron internetowych, z których można pobrać darmowe podcasty do nauki angielskiego. Wielokrotnie na tym blogu pisałam już o tym, jak niezbędna jest samodzielna praca w domu i właśnie słuchanie podcastów w wolnym czasie może okazać się świetnym sposobem na szlifowanie języka poza klasą. Bardzo Was zachęcam do wypróbowania tej metody, a jeżeli będziecie słuchać podcastów regularnie, to z pewnością szybko zauważycie rezultaty. Ten sposób jest o tyle wygodny, że można go wykorzystać praktycznie wszędzie – w drodze do pracy, w samochodzie, idąc ulicą czy kładąc się do łóżka przed snem. Poniżej ułożyłam dla Was listę stron, z których bez problemu ściągniecie materiały do samodzielnej nauki. Enjoy!:)
1. TED oraz TED Ed
Zestawienie otwiera mój zdecydowany numer jeden, czyli znany i lubiany TED. Nie ma chyba dziedziny czy tematu, który nie został poruszony na tym portalu, a więc możecie liczyć na bardzo szeroki wybór różnych filmików oraz materiałów audio. Jeżeli chcecie pobrać interesujący Was materiał, wystarczy kliknąć w odpowiednią ikonkę na panelu po prawej stronie (do wyboru format mp3 lub mp4).
2. Better @ English
Stronka zawiera naprawdę spory wybór ciekawych podcastów – przeważnie rozmów na przeróżne, dość luźne tematy. Link do pobrania znajduje się u góry strony z danym materiałem.
3. BBC Learning English
Również bardzo popularny portal do samodzielnej nauki angielskiego. Polecam szczególnie programy radiowe 6-minute English oraz zakładkę LingoHack, gdzie możecie posłuchać opracowanego skrótu wiadomości i poznać zawarte w nim słownictwo. Programy można bez problemu pobrać ze strony.
4. ELLLO
Genialna stronka i chyba jedyna, której używam od kiedy zaczęłam udzielać korepetycji będąc jeszcze na studiach. Od tamtego czasu bardzo się rozwinęła i w tej chwili zawiera tysiące podcastów o różnym stopniu zaawansowania i tematyce. Plusem jest duży wybór akcentów! Niestety nie ma jeszcze opcji pobrania materiałów, a więc pozostaje korzystać z nich online.
5. Podcasts in English
Dobry wybór jeśli szukacie czegoś na niższym poziomie. Wszystkie podcasty można pobrać za darmo. Podobnie jak na Elllo wszystkie rozmowy brzmią bardzo naturalnie, a więc jest to świetne narzędzie do osłuchania się z językiem potocznym.
6. Breaking News English
Świetny portal, który zawiera skróty najciekawszych artykułów z codziennej prasy. Do każdego tekstu poza plikiem mp3 (a do wyboru jest kilka „szybkości” czytania) dołączone są także różne ćwiczenia sprawdzające rozumienie ze słuchu. Strona aktualizowana jest co drugi dzień, a więc warto zaglądać regularnie.
7. The RSA Audio
To propozycja dla bardziej zaawansowanych słuchaczy. Bardzo duży wybór podcastów na tematy od edukacji i polityki po filozofię, ekonomię i design. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Materiały można za darmo pobrać lub odsłuchać online.
8. Elementary podcasts by British Council
I jest też coś dla początkujących!:) Przyznaję, że nie jest łatwo znaleźć coś na niższym poziomie jeśli chodzi o materiały audio właśnie, ale BC śpieszy z pomocą i oferuje całkiem sporą kolekcję nagrań na poziomie elementary.
9. Business English Pod
Propozycja dla tych z Was, którzy zainteresowani są tematami okołobiznesowymi. Portal zawiera naprawdę pokaźny zbiór podcastów na różne tematy związane m.in. z marketingiem, reklamą, zarządzaniem, sprzedażą i innymi. Jedyny minus to trochę zbyt „wyreżyserowane” dialogi – brakuje w nich naturalności.
10. ESL Pod
Podcasty na baaaaardzo wiele tematów, aktualizowane o nowe nagrania regularnie, a więc warto zaglądać często w poszukiwaniu nowości. Podcasty można bezpłatnie pobrać, za co duży plus.
Listę chciałabym uzupełnić jeszcze dwoma adresami, które również pomogą Wam trenować rozumienie ze słuchu w ciekawy sposób. Na stronie LibriVox oraz Open Culture znajdziecie duży wybór audiobooków do pobrania lub odsłuchania online zupełnie za darmo:) Przeważają propozycje klasyczne i literatura piękna, ale jest również kilka bardziej współczesnych pozycji. Jeśli lubicie taką formę nauki – te strony będą dla Was idealnym wyborem.
Jak wam się podoba powyższe zestawienie? Korzystacie z którejś z tych stron? Jeśli nie, to najwyższa pora zacząć!:) Jeżeli zapomniałam o jakiejś stronie, a warto o niej wspomnieć, to dajcie mi znać w komentarzach pod wpisem.