Jak się UCZYĆ, żeby się NAUCZYĆ.
Nowy rok to jeden z lepszych momentów na rozpoczęcie nauki języka angielskiego. Wiele osób właśnie w styczniu decyduje się na podjęcie zajęć w szkołach językowych lub prywatnie, z mocnym postanowieniem dotrwania przynajmniej do wakacji:)
W praktyce jednak bardzo trudno utrzymać dyscyplinę i regularnie chodzić na zajęcia, nawet jeśli odbywają się tylko raz w tygodniu. Oczywiście można próbować uczyć się samemu, ale w tym przypadku motywacji i determinacji potrzeba jeszcze więcej. Jak więc realnie zwiększyć swoje szanse na naukę języka i nie zniechęcić się już po pierwszych tygodniach nauki?
Kluczem do sukcesu jest tu moim zdaniem maksymalizacja kontaktu z językiem obcym. Zajęcia dwa czy trzy razy w tygodniu, to już sporo, ale idealnym rozwiązaniem jest codzienny, nawet minimalny kontakt z językiem. Wbrew pozorom nie wymaga to wcale dużych poświęceń, ponieważ już nawet 15 minut nauki dziennie może znacząco wpłynąć na nasze postępy. Poniżej kilka (sprawdzonych!) pomysłów na to jak się uczyć, żeby się nauczyć:)
WYZNACZ SOBIE CEL – to pierwszy krok i absolutna podstawa. Nie musi być bardzo odległy (jak np. zdanie certyfikatu CAE za rok), ważne, żeby był możliwy do zrealizowania tu i teraz:) Zacznij od małych kroczków (baby steps!) Np. od jutra przez kolejny tydzień codziennie naucz się 3 nowych słówek. Przez kolejny tydzień postaraj się użyć jak najwięcej z nich na zajęciach w grupie lub z nauczycielem. Takie podejście jest znacznie bardziej efektywne, bo zachęca do działania zamiast zniechęcać już na starcie.
PRZEZNACZ 10-15 MINUT NA NAUKĘ. CODZIENNIE – tylko tyle i AŻ tyle:) Właściwie chodzi tu bardziej o wyrobienie w sobie nawyku nauki. Jak z każdym innym przyzwyczajeniem zajmie Ci trochę czasu, żeby przywyknąć do narzuconej sobie rutyny, ale gwarantuję, że się opłaci. 10 minut to np. zrobienie 1-2 ćwiczeń gramatycznych online, posłuchanie skrótu wiadomości czy np. przerobienie jednego podcastu online. Można? Można!
„ZANURZ” SIĘ W JĘZYKU – każda okazja jest dobra, żeby poćwiczyć język, na którego nauce nam zależy. Czytaj, słuchaj i oglądaj jak najwięcej w języku angielskim – do dyspozycji są setki stron z ćwiczeniami i cały arsenał filmików na youtube czy fanpage’ów, które pomogą w codziennej nauce. Czytaj magazyny poświęcone nauce angielskiego, np. „English Matters” czy „The Business English”, albo najlepiej je zaprenumeruj:) Subskrybuj kanał na youtube poświęcony nauce angielskiego np. British Council i regularnie oglądaj polecane tam filmiki. Możesz nawet obkleić sobie dom postitami ze słówkami angielskimi – znajdź metodę, która najbardziej Ci odpowiada i trzymaj się jej!
ZRÓB UŻYTEK ZE SWOJEJ KOMÓRKI – zmień język w komórce na angielski (i przy okazji na portalach społecznościowych, z których korzystasz), zainstaluj sobie słownik, aplikacje do nauki (np. Word of the Day Meriam-Webster), ściągnij podcasty w mp3, żeby angielski był zawsze pod ręką w wolnej chwili w metrze czy w autobusie. Jeśli jeździsz samochodem – zamiast słuchać radia słuchaj angielskich podcastów.
POZNAJ NATIVE’ÓW – jeśli masz znajomych native’ów to już połowa sukcesu – rozmawiaj z nimi/pisz do nich jak najczęściej! Jeśli nie, w sieci pełno jest ogłoszeń dotyczących nauki angielskiego na zasadzie wymiany np. przez Skype. Dla bardziej odważnych istnieje tez np. opcja spotkań z obcokrajowcami podróżującymi po Polsce na portalu couchsurfing.org. Poznawanie ludzi plus nauka języka – idealna kombinacja:)
NIE PRZEJMUJ SIĘ BŁĘDAMI – komunikuj się, nie ważne jak:) Obawa przed popełnianiem błędów stanowi dla wielu osób duży problem i jednocześnie barierę w mówieniu. A to właśnie mówienie pozwala nam na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy i musi być ćwiczone jak najczęściej. Tak więc nie przejmuj się źle dobranym czasem czy przyimkiem – celem powinna być konwersacja jako taka oraz czerpanie z niej przyjemności. I pamiętaj, że 99% native speakerów naprawdę docenia to, że próbujesz komunikować się w ich języku (i prawdopodobnie skrycie to podziwiają!)
Przydatne strony: podcasty ćwiczenia gramatyczne online ćwiczenia gramatyczne online skrót wiadomości