Jak być lepszym lektorem Business English
Jedną ze ścieżek rozwoju, jaką można obrać będąc trenerem języka angielskiego jest prowadzenie zajęć in-company z zakresu Business English. Ten rodzaj nauczania staje się moim zdaniem coraz bardziej atrakcyjny wśród lektorów, a zapotrzebowanie na biegłe władanie angielskimbiznesowym oraz ćwiczenie tzw. business skills stale rośnie na rynku pracy i jest jak najbardziej pożądane. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na możliwości, jakie dają szkolenia in-company zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy funkcjonowanie i komunikacja w środowisku biznesowym jest niemożliwe bez posiadania choćby podstawowej wiedzy z zakresu Business English. Jeśli zatem jesteś lektorem, który dopiero zaczyna swoją przygodę ze szkoleniami w firmach lub masz już pewne doświadczenie w tym zakresie, ale chciałbyś/abyś zaczerpnąć kilku porad, aby poprawić swoją efektywność i profesjonalizm – ten wpis jest dla Ciebie. Poniżej przedstawiam kilka prostych pomysłów, które w moim odczuciu pomogą usprawnić typowe zajęcia biznesowe i sprawić, że będą przynosić więcej satysfakcji zarówno lektorom, jak i uczniom:)
Na wstępie dowiedz się, czego chcą Twoi słuchacze i przeprowadź analizę ich potrzeb. Najlepiej jeśli odbędzie się to na pierwszych zajęciach. Nie posiadając wiedzy o tym, czego oczekują nasi słuchacze nie jesteśmy w stanie precyzyjnie dostosować programu nauczania do umiejętności poszczególnych osób w grupie. Słuchacz najprawdopodobniej będzie zadowolony ze spotkań, jeśli w ciągu trwania kursu będzie czuł, że umiejętności językowe, jakie nabywa na zajęciach przydają mu się w codziennym funkcjonowaniu w firmie i poza nią. Na podstawie wiadomości, które otrzymasz od swoich uczniów łatwiej Ci będzie ułożyć plan zajęć i stworzyć dodatkowe, bardziej spersonalizowane materiały nastawione na ćwiczenie poszczególnych umiejętności, które chcieliby poprawić uczestnicy zajęć.
Korzystaj tylko z materiałów, które faktycznie mogą się przydać Twoim słuchaczom. Nie ma sensu uczyć na przykład architekta wskaźników finansowych, albo technika produkcji słownictwa związanego z podatkami:) Jeżeli Twoi słuchacze na co dzień nie piszą e-maili po angielsku – nie forsuj pisania listów biznesowych, jeśli akurat taki temat pojawił się w podręczniku, z którego korzystasz. Omijaj te tematy, które nie dotyczą choćby pośrednio rodzaju pracy Twoich uczniów i zastąp je materiałami spoza książki – najlepiej autentycznymi, jak np. artykuły z prasy biznesowej (gorąco polecam stronę magazynu Forbes)
Używaj materiałów autentycznych możliwie jak najczęściej. Twoi uczniowie chcą mieć poczucie wykorzystania nabytych umiejętności w sposób praktyczny – np. czytając artykuł lub oglądając filmik o tematyce biznesowej. Dobrym sposobem na wzbudzenie zainteresowania uczniów na początku zajęć jest korzystanie z realiów czyli prawdziwych przedmiotów z otaczającego nas świata, które w jakiś sposób odnoszą się do tematu naszych zajęć. Mogą to być np. katalogi, wizytówki, ulotki, foldery – wszystko to, co pomoże w ciekawy i niebanalny sposób zobrazować temat zajęć i pomóc w nauce słownictwa.
Unikaj strofowania swoich słuchaczy i upominania ich jeśli np. nie zrobili pracy domowej lub spóźnili się na zajęcia. To w końcu dorośli ludzie, którzy nie chcą być oceniani i traktowani jak małe dzieci. Najczęściej powodem jest brak czasu lub ważne spotkanie, a nieignorancja. Jeżeli sytuacja powtarza się notorycznie to myślę, że można delikatnie zwrócić komuś uwagę po zajęciach (nigdy podczas lekcji, a już zwłaszcza komuś na wyższym stanowisku niż pozostali w grupie), ale generalnie polecałabym podchodzić do tego z dużą dozą wyrozumiałości.
Twój strój świadczy o Tobie. Nie oznacza to oczywiście przychodzenia na zajęcia za każdym razem w garniturze i pod krawatem, albo w wizytowej sukience, ale schludny i profesjonalny ubiór zawsze będzie działał na Twoją korzyść. Większość zajęć odbywa się w salach konferencyjnych a uczniowie najczęściej sami przychodzą do pracy ubrani elegancko. W większości firm ubiór biznesowy jest standardem, dlatego w tym wypadku lektor również powinien spełniać ten wymóg.
Daj sobie trochę luzu:) Twoim celem jest wprowadzenie przyjaznej atmosfery na zajęciach – niech czas spędzony na nauce angielskiego będzie miłym przerywnikiem i wytchnieniem po pracy lub miłym początkiem dnia bezpośrednio przed nią. Najlepiej jeśli przynajmniej jeden z elementów zajęć będzie typowo rozrywkowy wykorzystany np. na początku lub na samym końcu zajęć. Może to być śmieszny mem z internetu, krótka zabawa językowa lub dowcip opowiedziany przez Ciebie:) Wyjdź poza schemat! Słuchacze zwykle zapamiętują najlepiej początek i koniec zajęć więc zabawny akcent na koniec pozostawi w nich miłe wspomnienie o lekcji, ale również o Tobie. A to pośrednio może zaowocować kolejnymi klientami w przyszłości.
Wszystkie powyższe porady mogą wydawać się w pewnym stopniu ogólnikowe, ale wydaje mi się, że nie wszyscy lektorzy, zarówno początkujący w zawodzie, jak i ci z dłuższym stażem mogą zdawać sobie sprawę z tego, jak pomocne mogą okazać się przedstawione poniżej sugestie. Myślę, że warto pamiętać przede wszystkim o zachowaniu profesjonalizmu podczas zajęć i o tym, żeby podchodzić do każdej ze swoich grup czy indywidualnych słuchaczy w sposób osobisty. Mam tu na myśli pokazanie słuchaczom, że jako trener zależy Ci na rozwoju Twoich słuchaczy i dlatego zawsze jesteś chętny/a do pomocy czy udzielenia porady językowej po zajęciach, zrobienia czegoś ekstra. Myślę, że taka postawa jest szczególnie ważna w dzisiejszych czasach, kiedy klient jest szczególnie wybredny, a konkurencja duża. To, co może przyciągnąć potencjalnych klientów do wyboru Twoich usług, to na pewno spersonalizowana oferta i indywidualne podejście – w końcu każdy z nas od czasu do czasu chce się poczuć wyjątkowy:)