5 powodów, dla których warto uczyć się angielskiego czytając prasę
Jeżeli regularnie czytacie mojego bloga i śledzicie mnie w mediach społecznościowych, to na pewno doskonale wiecie, że jestem wielką fanką wykorzystywania materiałów autentycznych (czyli takich, które nie zostały zaadaptowane specjalnie dla uczniów) w nauce języka angielskiego. To właśnie takie pomoce naukowe dają najlepszy obraz tego, jak wygląda „żywy język” w praktyce i jakim słownictwem posługują się native speakerzy. Jeżeli kiedykolwiek mieliście okazję odwiedzić kraj anglojęzyczny, to na pewno wiecie o czym mówię. Czasem nawet zwykła wizyta w sklepie może okazać się stresująca, bo oto nagle stajemy oko w oko z człowiekiem, który ani myśli mówić wolniej i wyraźniej po to, abyśmy dokładnie zrozumieli, o co mu chodzi;) Aby uniknąć tego typu sytuacji musicie jak najczęściej korzystać ze źródeł materiałów nieadaptowanych, a gwarantuję, że wysiłek się opłaci.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak ćwiczyć język za pomocą filmów i seriali oraz, gdzie znaleźć najlepsze strony, które pomogą w szlifowaniu rozumienia ze słuchu, to odsyłam Was do moich poprzednich wpisów na blogu: Jak uczyć się angielskiego z pomocą filmów i seriali, Jak ćwiczyć słuchanie po angielsku i dlaczego musisz zacząć już dziś.
W dzisiejszym wpisie natomiast chciałabym Was tym razem zachęcić do regularnego czytania artykułów prasowych w oryginale, a pomoże mi w tym Newsweek Learning English – nowy opiniotwórczy magazyn do nauki angielskiego i jedyny, który wykorzystuje oryginalne teksty z amerykańskiego wydania Newsweeka. Znajdziecie w nim nie tylko inspirujące artykuły, ale również opracowane przez metodyków ćwiczenia oraz nagrania audio i video, które pomogą Wam w przyjemny i nieszablonowy sposób szlifować język. Najnowsze wydawnictwo bez problemu znajdziecie w kioskach i salonach prasowych w cenie 19,90, a także na portalu Literia.pl. Magazyn ukazuje się co miesiąc i polecam go wszystkim zainteresowanym bieżącymi tematami i kulturą amerykańską, ale szczególności tym z Was, którzy znajdują się na poziomie B2 lub C1, a także nauczycielom angielskiego, którzy chcieliby odświeżyć język lub pogłębić znajomość niektórych zagadnień.
Dlaczego nauka z pomocą autentycznych materiałów prasowych działa? Spójrzcie na listę, którą przygotowałam – mam nadzieję, że przekona Was do tego, aby częściej po nie sięgać:)
1. Dostęp do współczesnego języka
Tak jak pisałam powyżej, dzięki regularnemu kontaktowi z oryginalnymi artykułami z anglojęzycznej prasy macie możliwość poznawania współczesnego języka – takiego, którym faktycznie posługują się native speakerzy w praktyce. W Newsweek Learning English, poza tekstami znajdziecie też ćwiczenia, które stanowią uzupełnienie tematów w nich poruszanych. Każdy artykuł zawiera także wybór słów kluczowych użytych w tekście, a także tłumaczenia zdań, które pokazują jak proponowane wyrażenia brzmią w kontekście.
2. Bieżąca tematyka
Sięgając po anglojęzyczną prasę macie dostęp do aktualnych tematów z różnych dziedzin – polityki, biznesu, kultury czy medycyny. Dzięki temu możecie w prosty sposób połączyć przyjemne z pożytecznym – poszerzać wiedzę i jednocześnie uczyć angielskiego. Poruszane na łamach magazynu Newsweek Learning English tematy są na wskroś współczesne, pisane przez dziennikarzy na stałe pracujących w międzynarodowej redakcji gazety.
3. Nauka w oparciu o zainteresowania jest przyjemna
Zawsze powtarzam moim uczniom, aby wybierając konkretne materiały autentyczne do nauki kierowali się przede wszystkim swoimi zainteresowaniami. Jako lektor również staram się nie narzucać im swoich propozycji, bo wiem, że nauka przebiega dużo bardziej efektywnie, gdy uczycie się korzystając z tekstów, czy nagrań, które Was faktycznie ciekawią. Wasze hobby może być dla Was wspaniałą motywacją i siłą napędową do polepszania umiejętności językowych. Wykorzystajcie je!
4. Poznawanie słownictwa w kontekście
Czytanie oryginalnych artykułów z prasy pomoże Wam wyrobić sobie niezwykle pomocną w nauce języków obcych technikę, a mianowicie – odgadywanie znaczenia słów z kontekstu. Na pewno nie raz zdarzyło Wam się czytać jakiś tekst i frustrować, że nie rozumiecie wszystkiego. To tylko niepotrzebna strata energii! W przypadku materiałów autentycznych, z zasady przeznaczonych przecież dla native speakerów, zawsze (zawsze!) znajdzie się jakieś słówko, którego nie będziecie rozumieć – nawet jeśli jesteście na poziomie zaawansowanym.
Zamiast skupiać się na słówkach, których znaczenia nie znacie – skupiajcie się na całych zdaniach i rozumieniu ogólnego kontekstu. Nie sprawdzajcie w słowniku każdego napotkanego nowego wyrazu, bo zapewniam, że to odbierze Wam totalnie przyjemność z czytania. Po skończonej lekturze możecie jeszcze raz przejrzeć test, podkreślić nieznane wyrażenia i – dopiero teraz – sprawdzić ich znaczenie w słowniku. W Newsweek Learning English słówka kluczowe znajdziecie wyszczególnione pod artykułem. Nie posiadają tłumaczeń, ale podzielono je na kategorie, aby ułatwić Wam odgadnięcie ich znaczenia.
5. Wgląd w aspekty kulturowe
Na koniec zostawiłam to, co w czytaniu prasy obcojęzycznej jest szczególnie istotne, a mianowicie kontekst kulturowy. Ucząc się w Polsce, w oderwaniu od anglojęzycznego środowiska, często brakuje tego elementu, który sprawia, że zajęcia są bardziej autentyczne i „życiowe”. Poszerzając wiedzę o współczesne problemy np. typowe dla Stanów Zjednoczonych zyskujecie poniekąd wgląd w kulturę, obyczaje i mentalność mieszkańców kraju, którego języka się uczycie. To z kolei pozwala zrozumieć pewne procesy kulturowe czy społeczne, a także język jako taki. Warto o tym pamiętać, bo wtedy Wasza nauka będzie po prostu bardziej wszechstronna.
Na koniec mała porada od kogoś, kto ma w nauczaniu angielskiego prawie 10-letnie doświadczenie;) Doskonale wiem, że nie każdy jest w stanie poświęcić na czytanie tyle czasu, ile by chciał, ale na początek wystarczy 15-20 minut – byle regularnie! Możecie czytać np. w drodze do pracy lub w łóżku przed snem, a Newsweek Learning English trzymać na szafce nocnej;)
Znam to z własnego doświadczenia. Mnie udało się wyrobić nawyk czytania zarówno rano (6:30-6:45, zaraz po śniadaniu), jak i wieczorem przed położeniem się spać (22:00-22:30). Cały proces przyzwyczajania się do tego zajął mi około miesiąca i myślę, że była to jedna z lepszych decyzji, jakie podjęłam. Teraz, kiedy nie przeczytam czegoś przed snem czuję się…nieswojo i czegoś mi brakuje! A wcześniej też oczywiście narzekałam „że nie ma czasu na czytanie” – teraz już wiecie, że to była tylko kiepska wymówka;) Uwierzcie mi – da się!
*Partnerem wpisu jest Axel Springer Polska – wydawca magazynu Newsweek Learning English*
Mam nadzieję, że dotrwaliście do końca, bo teraz czeka najlepsze – KONKURS :) Mam dla Was aż 10 półrocznych prenumerat magazynu Newsweek Learning English dla 10 osób, które w komentarzach pod tym wpisem napiszą mi dlaczego to właśnie one powinny otrzymać prenumeratę, a ja wybiorę najbardziej kreatywne odpowiedzi. Konkurs trwa tydzień, tj. od momentu publikacji do 27.05 do godziny 23:59. Wyniki zostaną opublikowane pod tym postem następnego dnia oraz na moim fanpage’u na Facebooku.
POWODZENIA!:)
Prenumeraty otrzymują:
Antonina
Magdalena Kłopacz
Justina Sabova
Marzena
Marysia
Natalka
Halina
Paweł
Katarzyna Tomczyk
Monika S.
REGULAMIN
1. Organizatorem konkursu jest blog Trenera Języka Angielskiego: trenerangielskiego.com
2. Konkurs trwa od momentu publikacji do 27 maja 2018 roku do 23:59 czasu polskiego.
3. Zadanie konkursowe polega na wyjaśnieniu, dlaczego dana osoba powinna otrzymać prenumeratę i umieszczenie go w komentarzu do niniejszego wpisu.
4. Komentarz musi posiadać oryginalną treść i nie może być skopiowany, ani użyty w jakimkolwiek wcześniejszym konkursie.
5. Nagrodę w konkursie stanowi jedna z 10 półrocznych prenumerat magazynu Newsweek Learning English wyd. Axel Springer Polska. Fundatorem nagród w konkursie jest wydawnictwo Axel Springer Polska.
6. Zwycięzcami zostaną te osoby, których odpowiedzi zostaną przeze mnie uznane za najbardziej kreatywne.
7. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, ale niezbędne do wzięcia udziału w konkursie w celu wyłonienia zwycięzców, nawiązania kontaktu oraz dostarczenia nagrody w przypadku ewentualnej wygranej. Po wykorzystaniu danych w ww celach, dane zwycięzców zostaną usunięte.
8. Zwycięzca zostanie poinformowany o wygranej drogą mejlową.
9. W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą w ciągu 48h od momentu opublikowania wyników, organizator zastrzega sobie prawo do wyłonienia innego zwycięzcy.
10. Wyniki konkursu zostaną opublikowane po jego zakończeniu pod niniejszym wpisem na blogu. Stosowna informacja zostanie również udostępniona na Facebooku.
11. Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją treści tego regulaminu.